W GOK Konarzyny promocja książki A. Węsierskiego pt. Toksyczna agentura

Dodane: 2020-09-03

GOK Konarzyny zaprasza na promocję książki z ogromną dawką sensacji historyka Adama Węsierskiego pt. Toksyczna agentura, t. 2, Toruń 2020. Odbędzie się 18.09.2020 o g. 18 w sali widowiskowej GOK.

W innych czasach zapewne publikacja znalazłaby się na indeksie książek zakazanych. Dzisiaj po latach badacz ujawnia najpilniej strzeżone sekrety PRL, a konkretnie tożsamość konfidentów bezpieki z terenu powiatu chojnickiego i nie tylko.

Badacz uważa, że na terenie powiatu chojnickiego w okresie 1945 – 1990 uwikłanych we współpracę z bezpieką mogło być od 1500 do 1800 osób. W "Toksycznej agenturze" uważny czytelnik będzie mógł poznać nie tylko tożsamość delatorów, ale również szkodliwość ich działania oraz osoby, na które złożyli donosy z powiatu chojnickiego. Wielu z nich dzięki swojemu niecnemu procederowi zrobiło zawrotne kariery, dorobiło się sporych fortun, wielu uwłaszczyło się w procesie transformacji i piastowali, bądź piastują intratne stanowiska w jednostkach samorządowych, spółkach Skarbu Państwa itp.
Publikacja pt. Toksyczna agentura, t. 2, która ukaże się we wrześniu, jest pozycją niezwykłą, ponieważ jest książką naukową, znakomicie podpartą dokumentami archiwalnymi, w postaci chociażby zobowiązań współpracy z bezpieką, pokwitowaniem odbioru gotówki, kwestionariuszami osobowymi i wieloma innymi dokumentami, które dokumentują w sposób niezwykle wiarygodny ustalenia autora.

Tekst i foto plakatu - GOK Konarzyny.

Tagi: