Jak jeździć w upały? Oto 6 rad dla kierowców

Dodane: 2021-06-19

Żar leje się z nieba, a Ty akurat wyruszasz w podróż? Sprawdź, jak jeździć w upały, aby dotrzeć do celu przyjemnie i bezpiecznie!

Podróż w upalne, letnie dni bywa wbrew pozorom niebezpieczna. Najwięcej wypadków zdarza się właśnie przy pięknej pogodzie, kiedy spada koncentracja i narasta zmęczenie. W upał dodatkowo grozi Ci przegrzanie lub odwodnienie w czasie długiej jazdy. Może to doprowadzić do zasłabnięcia, udaru, a w konsekwencji przyczynić się do groźnego w skutkach wypadku! Jak temu zapobiec?

Używaj klimatyzacji… z głową!

Klimatyzacja w czasie upałów to prawdziwe wybawienie! Stosuj ją jednak z umiarem i nie nastawiaj na maksymalne chłodzenie od razu, gdy wsiądziesz do auta. Najlepsza temperatura w kabinie, nawet gdy na zewnątrz leje się żar, to ok. 22 stopnie. Da Ci przyjemny chłód, ale nie wywoła szoku, kiedy wysiądziesz z samochodu. Nie ruszaj od razu mocno nagrzanym autem, otwórz okna i pozwól, aby gorące powietrze wydostało się przez nie. Nigdy nie pozostawiaj dzieci ani zwierząt w środku! Apeli co roku jest sporo, ale nadal zdarzają się tego typu wypadki. Samochód na słońcu to piekarnik, a śmierć w nim jest straszna.

Jazda samochodem w upale bez klimatyzacji?

Niestety część z aut spotykanych na polskich drogach ciągle nie ma klimatyzacji. Oczywiście jest wielu jej przeciwników i mówi się często o tym, że może szkodzić. Mimo wszystko jazdę w upale bez tego wynalazku trudno uznać za przyjemną. Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, stanowczo rozważ podróżowanie wcześnie rano lub wieczorem. Słońce grzejące przez samochodową szybę sprawia, że nawet mimo otwartych okien czujemy się jak na patelni. To wpływa na szybkość reakcji, może otępiać. Pamiętaj o piciu wody. To podstawa. Zabierz ze sobą butelkę i pij tak często jak to możliwe, najlepiej niewielkimi łykami.

Słońce oślepia – używaj daszków i okularów!

Bez względu na to, czy dysponujesz klimatyzacją czy nie, używaj daszków przeciwsłonecznych i okularów. Słońce operuje w upalne dni ze sporą mocą, a to oznacza, że widzisz mniej dokładnie i możesz reagować na przeszkody czy zagrożenia z opóźnieniem. Przed wyjazdem zadbaj o szyby i umyj je dokładnie. Tłuste smugi od wewnątrz i kurz z zewnątrz w słońcu skutecznie ograniczają widoczność.

Rób przerwy!

W ciągu najbardziej upalnych godzin rób częstsze przystanki. Zatrzymaj się, jeśli poczujesz znużenie, a oczy same będą się kleiły. Gorąco wpływa na nas usypiająco, zwłaszcza po posiłku. Przy obniżonej koncentracji innych użytkowników drogi, oślepiającym słońcu i temperaturze przy drodze w okolicach 40 stopni, naprawdę łatwo o groźne zdarzenia! W upał spiesz się więc powoli, bezpieczeństwo jest najważniejsze! Znajdź spokojne, zacienione miejsce i odetchnij.

Podsumowanie

• Jeśli jeździsz w upały, używaj klimatyzacji - ale nie przesadzaj z niskimi temperaturami! • Jeśli nie dysponujesz „klimą”, lepiej podróżuj rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje tak intensywnie! • Pamiętaj o piciu wody! Odwodnienie jest bardzo groźne! • Używaj daszków i okularów przeciwsłonecznych • Nigdy nie pozostawiaj dzieci i zwierząt w pojeździe w upał! • Rób przerwy w podróży, a w przypadku problemów z koncentracją koniecznie się zatrzymaj!
 
Tekst - Akademia mfind.pl
Tagi: