W Nakle uruchomiono system Miejskiego Roweru. Jego jedynym napędem są ... ludzkie mięśnie!

Dodane: 2021-08-25

W poniedziałek 23.08 w Nakle w województwie kujawsko-pomorskim, 18-tysięcznej stolicy gminy, która ma ogółem 32 tys. mieszkańców, został uruchomiony system pn. Nakielski Rower. Na 10 stacjach rozlokowanych na razie tylko w mieście jest 50 rowerów o tradycyjnym napędzie. Każdy z nich ma koszyk, a pięć dziecięce foteliki. Pierwsze 20 minut wypożyczenia są darmowe. Potem za każdą minutę jest 5 groszy.

Realizacja tego systemu jest możliwa dzięki temu, że Nakło w 2020 zostało jednym z 24 beneficjentów w Polsce unijnego programu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Na realizację (oprócz miejskiego roweru) ponadto stacji ładowania elektrycznych pojazdów, zielonych ścian antysmogowych oraz narzędzia IT do komunikowania się z UM, Gmina Nakło pozyskała grant w wysokości prawie 3 mln zł. To jest 90% kosztów całości.

Wdrożenie Nakielskiego Roweru poprzedził etap konsultacji społecznych. Polegał nie na naradzie w sali obrad Rady Miejskiej, a interaktywnej ankiecie dla mieszkańców na stronie UM Nakło, oraz na spotkaniu w UM z działaczami dwóch stowarzyszeń "rowerowych" aktywnymi na terenie gminy Nakło. System na zlecenie UM jest realizowany przez firmę Roovee. Każdy chętny na przejażdżkę rowerem musi skorzystać z aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach internetowych lub pobrać ze strony internetowej Systemu Nakielskiego Roweru.

Tagi: