Używanie telefonu podczas jazdy. Jakie kary za to grożą?

Dodane: 2021-09-16

Samochód staje się obecnie dla wielu osób centrum rozrywkowo – komunikacyjnym. Słuchamy w nim muzyki, załatwiamy ważne sprawy przez telefon. To znak naszych czasów. Używanie telefonu podczas jazdy nie jest oczywiście zakazane. Jednak jeśli robimy to w niewłaściwy sposób, musimy się liczyć z karą. Oto, co nam grozi w związku z tym. 
 
Jak można używać telefonu? 
 
Korzystanie z telefonu w czasie jazdy samochodem jest w wielu sytuacjach po prostu niezbędne. Najczęściej wiąże się z wykonywaną pracą. Zawodowi kierowcy, kurierzy czy przedstawiciele handlowi zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na komfort zatrzymywania się w trasie na rozmowę. Nawigacja w telefonie prowadzi ich do celu jazdy, rozmowy związane z wykonywaniem zawodu trwają godzinami. W tej sytuacji używanie telefonu to konieczność. Jak to robić właściwie i z troską o bezpieczeństwo własne i innych?
 
Idealne wyjście proponują nowoczesne modele samochodów, które umożliwiają podłączenie telefonu do systemu multimediów. Wówczas możemy odbierać telefon głosowo lub przez funkcje kierownicy, a wiadomość sms podyktować. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy użyć odpowiedniego uchwytu na telefon i zestawu głośnomówiącego. 
 
Dlaczego korzystanie z telefonu jest niebezpieczne?
 
Ktoś mógłby zapytać, że niby dlaczego nie można szybko zadzwonić albo odpisać na smsa, skoro właściwie i tak cały czas jesteśmy przyklejeni do telefonów. Przecież to tylko kilka chwil. No właśnie takie myślenie doprowadza do bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Telefon w ręce, pisanie smsów w trakcie jazdy, sprawdzanie mediów społecznościowych podczas stania w korku – to zachowania coraz częściej widywane u polskich kierowców. Zrozumiałe, że smartfon staje się ośrodkiem naszego funkcjonowania, jednak nie może stać się konkurencją dla prowadzonego właśnie samochodu.
 
Jak na kierowcę wpływa niewłaściwie używany telefon?
 
- ogranicza możliwości manewrowe – prowadzenie auta jedną ręką jest bardzo utrudnione,
- ogranicza możliwości percepcyjne – uwaga skoncentrowana na rozmowie, czytaniu lub pisaniu znacznie osłabia reakcje kierowcy,
- odrywa wzrok od wydarzeń na drodze.
 
Oskarżony – telefon
 
Telefon na drodze stanowi coraz większe niebezpieczeństwo. A właściwie oczywiście nie sam telefon, ale jego nieostrożni użytkownicy. Niech mówią za siebie policyjne statystyki. W 2019 roku w Polsce miało miejsce 30 288 wypadków drogowych. Szacuje się, że aż za jedną czwartą tej liczby odpowiada niewłaściwe użycie smartfona. Kierowca z telefonem w ręce i kompletnie oderwaną uwagą od informacji na znakach i sytuacji na drodze może doprowadzić do:
 
- nieustąpienia pierwszeństwa,
- niedostosowania prędkości do sytuacji na drodze
- nieutrzymania bezpiecznej odległości.
 
A wtedy wystarczy sekunda i dochodzi do tragedii. Jednak nie tylko kierowcy samochodów stwarzają zagrożenie. Coraz większy problem stanowią także rowerzyści ze słuchawkami w uszach kompletnie wyłączeni z otoczenia. I oczywiście piesi, którzy ze wzrokiem zawieszonym na ekranie, wchodzą bezrefleksyjnie na przejścia dla pieszych.
 
Używanie telefonu podczas jazdy – kary w 2021 roku
 
Co grozi kierowcy za nieodpowiednie używanie telefonu podczas jazdy? Prawo w tej kwestii musi nadążać za duchem czasu, a wiadomo, że korzystanie z telefonu podczas jazdy 2020 to zupełnie inny obraz sytuacji niż jeszcze 5 czy 10 lat temu. Za kierownicą siedzi już pokolenie, które wychowało się z telefonem jako przedłużeniem ręki. Dlatego coraz częściej zdarza się, że kierowcy nie potrafią go odłożyć na czas podróży.
 
W reakcji na ten problem Kodeks Ruchu Drogowego podaje, że kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust. 2 pkt.1). Za naruszenie tego przepisu kierowca w konsekwencji otrzyma mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.
 
Kiedy kierowcy grozi kara?
 
A konkretnie w jakiej sytuacji grozi kierowcy mandat za używanie telefonu podczas jazdy? Istnieją trzy możliwości ukarania osoby prowadzącej samochód z telefonem w ręku:
 
- przyłapanie podczas kontroli policyjnej,
- udokumentowanie tego faktu na zdjęciu z fotoradaru
- nagranie sytuacji na kamerze ulicznej lub wideorejestratorze w innym samochodzie.
 
Czyli okazuje się, że kara nie jest dopiero efektem zdarzenia drogowego, do którego dojdzie na skutek niewłaściwego użycia telefonu podczas jazdy. Kary nakładane są profilaktycznie, nawet jeśli nic złego się nie stanie. Mają one na celu uświadomienie zagrożenia, jakim jest smartfon odrywający kierowcę od rzeczywistości drogowej. 
 
Tekst i zdjęcie - Dorota Bajorek/Beesafe.pl 
Tagi: