Mural będzie filtrował podczas 1 godziny powietrze jak 568 drzew.

Dodane: 2021-11-07

Mural oczyszczający powietrze, o powierzchni 568 m2, powstał na ścianie budynku centrali ING w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 34.  Został on namalowany specjalnymi farbami, które mają właściwości pochłaniania CO2. Oznacza to, że mural w ciągu godziny będzie filtrował powietrze podobnie jak 568 drzew.

Do stworzenia muralu została wykorzystana farba fotokatalityczna, która ma właściwości antysmogowe. Dzięki temu zanieczyszczenia i toksyny, w tym np. składniki spalin samochodowych, które stykają się z pomalowaną nią powierzchnią, są przez nią wychwytywane i rozkładane na produkty neutralne dla środowiska.

– Ekologiczny mural ma nie tylko tworzyć przyjazne i atrakcyjne miejsce dla pracowników i mieszkańców Katowic, ale przede wszystkim ma skłonić do refleksji na temat dbania o środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że wpłynie na postawy ludzi i uwrażliwi ich na problemy przed którymi teraz stoimy – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego. - Wierzymy, że każde nawet najmniejsze EKO działanie ma sens, dlatego poprzez małe i duże inicjatywy chcemy dbać o nasze wspólne dobro - środowisko naturalne – dodała J. Erdman.

Mural powstał we współpracy z Fundacją Sztuki Polskiej ING, a jego autorką jest malarka Magdalena Karpińska. Ta inicjatywa łączy zaangażowanie ING w sztukę z zaangażowaniem w ekologię.

– Mural składa się z trzech dużych ścian, z których każda tworzy osobny obraz, ale wszystkie tworzą podzieloną na plany kompozycje pejzażową. Pierwszy plan to bujny ogród, na drugim planie jest niebo z obłokami, a na trzecim ludzka dłoń sięga po roślinę – powiedziała Magdalena Karpińska.

Tekst i zdjęcie - InfoWire.pl.

Tagi: