Władze miasta rozważają zawieszenie partnerstwa z białoruskim Mozyrem

Dodane: 2021-11-09

Być może na najbliższej sesji Rady Miejskiej Chojnic stanie projekt uchwały w sprawie zawieszenia umowy o partnerstwie z białoruskim Mozyrem. Powodem ma być kryzys humanitarny związany z „eksportem” uchodźców przez granicę z Polską przez władze Białorusi.

Miasto Chojnice współpracuje z Mozyrem na niwie kulturalnej i sportowej od prawie 20 lat. Zainicjowała ją Elena Rudenko, Honorowy Obywatel Miasta Chojnice. Podczas wczorajszej (8.11) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster zapewniał, że ewentualne podjęcie takiej decyzji nie spowoduje zmiany w dotychczasowych serdecznych kontaktach z tą mieszkanką Mozyra, szefową zespołu folklorystycznego Poleska Zorka. Praktycznie ostatni kontakt z władzami miasta Mozyr był w styczniu 2020, kiedy delegacja stamtąd przebywała w Chojnicach z okazji obchodów 100-lecia powrotu naszego miasta do Macierzy. Potem zapadła cisza, mimo próśb Urzędu Miejskiego o informacje, jak przebiega u nich walka z pandemią, czy jest potrzebna pomoc dla nich. 

Nim zapadnie konkretna decyzja Rady, z ratusza zostanie wysłany list do władz Mozyra z prośbą o przedstawienie swojego stanowiska w sprawie wydarzeń dziejących się na polsko – białoruskiej granicy. - Jeśli odpowiedź nie będzie nas satysfakcjonować, albo wcale nie nadejdzie, to zapewne dojdzie do zawieszenia naszej umowy z Mozyrem – stwierdził Arseniusz Finster.

Zapytaliśmy burmistrza, czy rozważa, wzorem wójta Zbigniewa Szczepańskiego, udzielenie pomocy z budżetu miasta jednej z przygranicznych gmin borykającej się z udzielaniem pomocy uchodźcom bezpośrednio lub pośrednio, np. miejscowej OSP. Zadeklarował, że jeśli takowy wniosek z pogranicznej gminy wpłynie do ratusza, to wnikliwie jego rozpatrzy.

Więcej w relacji video z konferencji. Miniaturka video (zdjęcie) pochodzi z Dni Chojnic 2017, na których wystąpiła - jak napisane na banerze - zespół Poleska Zorka. Podczas tychże Dni został odnowiony akt partnerstwa zawarty w 2002. Podpisali go wicemer Mozyra Fiodor Aleksiejew oraz burmistrz Chojnic Arseniusz. Finster.

Tagi: