O Muzeum Żeglarstwa w Charzykowach dyskutuje się od ponad 4 lat

Dodane: 2021-11-11

O pomyśle zbudowania w Charzykowach Muzeum Żeglarstwa po raz pierwszy można było usłyszeć w 2017 podczas obchodów 95 – lecia powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Ponownie o nim wspomniał na niedawnej konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański.

Okazją było podanie informacji o zaplanowanym na 19 listopada otwartym dla mediów spotkaniu w sprawie uzgodnienia programu przyszłorocznych obchodów 100-lecia ChKŻ. „Ten temat nie upadł. Na razie nad nim dyskutujemy” – zaznaczył włodarz Gminy Chojnice. Inicjatorami spotkania są, oprócz wójta Zbigniewa Szczepańskiego, starosta Marek Szczepański, burmistrz Arseniusz Finster, dyrektor GOK Justyna Rząska, dyrektor Muzeum Barbara Zagórska oraz komandor ChKŻ Krzysztof Pestka. Obchody mają rozpocząć się w maju 2022 wraz z ogólnopolską inauguracją sezonu żeglarskiego. Wówczas odbędą się też, większej niż zwykle rangi, regaty żeglarskie na Jeziorze Charzykowskim. Z większym niż do tej pory rozmachem mają też być sierpniowe szanty.

Po omówieniu tego tematu przez wójta zadaliśmy jemu następujące pytanie. - Na niedawnej sesji Rady Gminy (29.10.2021) wspomniał pan, że dzięki zmianom podatkowym przyjętym w ramach Polskiego Ładu w przyszłym roku Gmina Chojnice sporo skorzysta. Jedną z korzyści jest brak wymogu zapłacenia tzw. janosikowego w wysokości 19 mln zł. Miało to być efektem nadzwyczajnego wzrostu wpływów podatkowych w 2020. Może dzięki temu Gmina sfinansuje budowę tegoż muzeum w Charzykowach? W odpowiedzi usłyszeliśmy jedynie „O tym za chwileczkę”. Gdy ta chwila nadeszła, to można było dowiedzieć się m.in., że brak „janosikowego” to nie jedyna korzyść ze zmian w systemie podatkowym. Dochodzi do tego wzrost z ok. 17 mln zł do 33 mln zł wpływu z PIT od osób fizycznych i pozostawienie w budżecie 2022 roku ok. 4 mln zł subwencji wyrównawczej wypłacanej gminom o niskiej gęstości zaludnienia. Czyli razem ok. 40 mln zł! Była też informacja o planach wydatków, ale nic o Muzeum Żeglarstwa.

Tagi: