Dostali statuetkę w kształcie … piszczałki organowej

Dodane: 2021-11-13

Samorząd Gminy Chojnice otrzymał nietypową statuetkę od proboszcza ks. Jarosława Kaźmierczaka oraz parafian z Nowej Cerkwi. W podziękowaniu za dotację na odnowienie zabytkowych organów jest nią jedna z cynowych piszczałek wraz z okolicznościową tabliczką.

Wyniosła ona 66 tys. złotych i pokryła sporą część kosztów prac. Jest w niej kwota 1000 zł od Sołectwa Nowa Cerkiew. Statuetkę odebrał podczas specjalnego koncertu organowego połączonego z wykładem na temat historii bardzo rzadkich organów wicewójt Piotr Stanke w dniu 11 listopada 2021. Wójt Zbigniew Szczepański zaprezentował statuetkę podczas piątkowej (12.11) konferencji prasowej w Urzędzie Gminy. Na razie stoi w salce konferencyjnej UG.

Budowa kościoła w Nowej Cerkwi została zakończona w 1913 roku. Od 1915 r. w kościele działają neobarokowe organy zbudowane przez zakład organmistrzowski Pawła Voelknera z Bydgoszczy. Od 1998 r. są one w rejestrze zabytków. Posiadają trakturę pneumatyczną, dysponują czternastoma głosami rozłożonymi na dwa manuały i klawiaturę nożną. Głos organów ma wg znawców oddawać ducha romantyzmu.

Na profilu FB parafii w Nowej Cerkwi można obejrzeć video z uroczystości z 11.11.2021.

Tagi: