W siedzibie Starostwa będzie winda dzięki Polskiemu Ładowi

Dodane: 2021-12-10

Dzięki zmianom podatkowym przyjętym jesienią br. w programie rządowym Polski Ład także Powiat Chojnicki nie musi zapłacić tzw. podatku „janosikowego”. Z tego dodatkowego „przychodu” władze Powiatu zamierzają sfinansować przebudowę klatki schodowej w swej siedzibie w celu montażu windy osobowej przeznaczonej przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych.

Zarezerwowały na ten cel kwotę 2,9 mln zł. Ale, jak poinformował na wtorkowej (7.12) konferencji prasowej Starosta Chojnicki Marek Szczepański, najniższa oferta opiewa na 3,8 mln zł. Kosztorys inwestorski został wykonany przed 6 miesiącami i siłą rzeczy nie przewidziano w nim najnowszych zawirowań cenowych. - Na razie nie podjęliśmy decyzji co zrobimy z tym przetargiem. Jest jeszcze czas na to. Mamy na to środki z anulowanego „janosikowego”, który powinniśmy w 2022 zapłacić za jednostkowy zastrzyk odpisu podatkowego z PIT za sprzedaż Polcomu w Topoli. Ta korzystna dla nas zmiana pojawiła się po zmianie prawa podatkowego przyjętego przez rząd. W tej sprawie od wiosny 2021 wysłaliśmy kilka pism do wiceministra finansów Sebastiana Skuzy. Może to pomogło? Bardzo cieszymy się z tej korzystnej zmiany wprowadzonej dzięki Polskiemu Ładowi – przyznał Marek Szczepański.

Zakres prac przewiduje m.in. rozbudowę budynku Starostwa o przedsionek nowego wejścia od strony Urzędu Gminy, likwidację starego wejścia bocznego do budynku, przebudowę węzłów sanitarnych, w tym utworzenie WC dla osób niepełnosprawnych, budowę windy osobowej o napędzie elektrycznym, przebudowę biura podawczego, budowę pomieszczenia socjalnego oraz pomieszczenia serwerowni, demontaż istniejącej klatki schodowej równoległej do głównej klatki.

Tagi: