Starostwo popiera uruchomienie połączeń z lokomotywą na wodór

Dodane: 2021-12-16

Starostwo Chojnickie wysłało do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego pismo, w którym popiera pomysł uruchomienia w naszym województwie połączeń kolejowych realizowanych z pomocą lokomotywy na wodór. To efekt dyskusji na ten temat na niedawnym Konwencie Powiatów, który odbył się w Operze Leśnej w Sopocie.

Wówczas to władze Urzędu Marszałkowskiego, w którym wicemarszałkiem jest Leszek Bonna, odpowiedzialny za drogi i kolej, oraz Agencja Rozwoju Pomorza zaprezentowali inicjatywę uruchomienia połączeń kolejowych realizowanych przez lokomotywy wodorowe. W ramach tego projektu ma powstać na terenie województwa pomorskiego sieć stacji mogących je obsługiwać.

- Dobrze by było, gdyby taki tabor został zakupiony, chociaż dwie pary takich pociągów jeździły z Człuchowa lub z Chojnic do Trójmiasta bądź Kościerzyny. Byłoby to rozwiązanie bardziej ekologiczne od lokomotyw spalinowych. Stosowne pismo z naszym stanowiskiem wysłaliśmy do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – poinformował na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Starosta Chojnicki Marek Szczepański.

Na zdjęciu ze strony rynek-kolejowy.pl pierwsza polska lokomotywa na wodór z bydgoskiej PESY. Zdjęcie powstało na targach kolejowych TRAKO w Gdańsku.

Tagi: