W ChCK wystawa pamiątek z Powstania Styczniowego

Dodane: 2022-01-05

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do końca lutego na wystawę eksponatów upamiętniających Powstanie Styczniowe 1863-1864. Zlokalizowana jest w holu.

...Przysięgam, że będę święcie pełnił powierzane mi obowiązki, że gotów będę na każde zawołanie stanąć na wskazanym mi miejscu z bronią, jaka będzie mi daną, rozpocząć walkę z wrogiem Ojczyzny i aż do ostatniej kropli krwi przelać do Jej oswobodzenia...
Rota przysięgi Powstania Styczniowego

I tak się zaczęło…W styczniu 1863 roku wybucha powstanie w Królestwie Polskim i obejmuje ziemie zaboru rosyjskiego, trwa do jesieni 1864 r. pochłaniając kilkadziesiąt tysięcy ofiar poległych w czasie walk i potyczek oraz niespełna czterdzieści tysięcy zesłanych na Sybir lub skazanych na katorgę.

Z tej okazji zapraszamy na wystawę zorganizowaną z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego, będącego symbolem walki z zaborcą rosyjskim. Na ekspozycję składają się medale, ryngrafy, odznaczenia oraz inne pamiątki związane z tym wiekopomnym wydarzeniem. Ciekawostką jest biżuteria patriotyczna, która – podobnie jak pieśni i stroje – stanowiła często formę przekazywania głębokich uczuć patriotycznych. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Bogdana Kuffla.

Tekst i zdjęcie - ChCK.

Tagi: