Spotkanie z Marią Judejko, autorką książki `Przerwane dzieciństwo`

Dodane: 2022-01-07

W czwartek 13 stycznia 2022 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbędzie się spotkanie z pisarką Marią Judejko i promocja jej najnowszej książki „Przerwane dzieciństwo”. Początek o godz. 17.00.

Maria Judejko zajęła się pisaniem po przejściu na emeryturę. Jest autorką książek „Tajemnica starej leśniczówki” i „Dopóty życia, dopóki nadziei. W syberyjskich lasach”. W 2011 roku została laureatką nagrody głównej w ogólnopolskim konkursie „Magia książki w moim życiu”, organizowanym przez Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach w ramach Targów Książki w Katowicach. Działa także społecznie, m.in. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku – najpierw tarnobrzeskim, a odkąd mieszka w Chojnicach, w chojnickim UTW. Szczególnie interesują ją wspomnienia osób, które przeżyły zesłania, wojnę i okupację. Jest świadoma tego, że to ostatni moment na spisanie, a tym samym uratowanie, prawdziwych historii naocznych świadków, którzy odchodzą.

Jej najnowsza książka „Przerwane dzieciństwo” opowiada o trudnym dzieciństwie dwóch kobiet, które musiały się zmierzyć z okupacyjną rzeczywistością. Chociaż urodziły się w różnych rejonach II Rzeczypospolitej, jedna niedaleko Wiela, a druga na terenach dzisiejszej Białorusi, to obydwie przeżyły tragizm wojny i zmieniających się okupantów. Byli Rosjanie, przyszli Niemcy i znowu wrócili Rosjanie, a w końcu deportacje i przesiedlenia z kresów na Ziemie Odzyskane.

Tekst i grafika - MBP Chojnice

Tagi: