Radni wybrali wariant koncepcji łącznicy Derdowskiego – Strzelecka

Dodane: 2022-01-19

Na wspólnym posiedzeniu z 18.01 komisji RM Chojnic zostały przedstawione trzy warianty koncepcji połączenia ulic Derdowskiego i Strzeleckiej nad doliną Strugi Jarcewskiej. Szacunkowy koszt wariantu nr 3, który wybrali radni do dalszych prac, to 30 mln zł netto.

Obrady były prowadzone w trybie zdalnym. Z nagrania video otrzymanego z UM wynika, że około 18 minut trwało sprawdzanie obecności i testowanie połączeń radnych z ratuszem. Gdy udało się w końcu pokonać problemy techniczne, choć i tak w trakcie obrad zrywane były łączenia, wiceburmistrz Adam Kopczyński przedstawił uczestników posiedzenia (jednym z nich był ratuszowy doradca ds. inwestycji drogowych Robert Marszałek) oraz jego tematykę. Poinformował, że firma Green Cities ma czas na przedstawienie ostatecznej koncepcji łącznicy ulic Derdowskiego i Igielskiej ze Strzelecką do 30.09.2022.

Projektanci, jak stwierdzili na wstępie, mają do zrealizowania spore wyzwanie techniczne, bo różnica poziomu terenu pomiędzy powierzchnią Strugi Jarcewskiej, a ul. Strzelecką, to ok. 20 metrów. W wariancie nr 1, który ma na obydwu krańcach połączenia drogowego ronda, krótsze nasypy z murami oporowymi, by nie wejść zbyt mocno w grunty prywatne, ale ma za to most nad Strugą o dł. ok. 100 metrów z 3 przęsłami. Z kolei wariant nr 2 ma tzw. skrzyżowania skanalizowane, wyższe nasypy i krótszy most o dł. ok. 25 metrów. Przedstawiono także wariant nr 3, który powstał po rozmowach z ratuszowymi urzędnikami. To mariaż wariantów nr 1 i 2, gdzie będą ronda oraz dłuższa i łagodniejsza trasa z krótszym mostem. W każdej koncepcji fragment ul. Igielskiej pomiędzy ulicami Ceynowy i Rybacką zostanie zwężony z 7 m do 6 m, by uzyskać ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m. Na trasie kompromisowego wariantu, która ma długość prawie 1 km, powstanie zjazd techniczny w okolicach mostku nad Strugą, by piesi i rowerzyści mogli skorzystać z trasy wzdłuż Strugi. Będą także dwa tzw. miejsca odpoczynkowe z ławkami.

Więcej szczegółów w relacji video z obrad komisji.

Tagi: