Seniorzy z Doręgowic uczyli się, jak przygotować zupę z gruszki i pietruszki

Dodane: 2022-02-11

Seniorzy w Doręgowicach spędzają wolny czas bardzo aktywnie w miejscowej świetlicy prowadzonej przez GOK Chojnice. Uczestnicy zajęć postanowili niedawno wspólnie przyrządzić zupę, której podstawowymi składnikami były pietruszka i gruszka.

Podczas ostatnich zajęć kulinarnych postawiliśmy na wartości odżywcze przygotowywanego dania. Wspólnie, po przeanalizowaniu różnych przepisów, udało nam się przygotować zupę z gruszki i pietruszki. Nazwa brzmi niebanalnie - zapewniamy, że i smak jest wyjątkowo ciekawy. Zupa ma bardzo dużo witamin, potrzebnych zwłaszcza w sezonie zimowym.

Nasi seniorzy zadbali o wszystkie szczegóły podczas przygotowania dania. Obowiązki podzielone zostały po równo - angażowali się i panowie, i panie. Pracy było dużo, od umycia i obrania warzyw i owoców, po krojenie, tarcie, gotowanie i przyprawianie zupy. Oczywiście najbardziej sporna jest zawsze ta ostatnia czynność, jaką jest konkretyzowanie smaku przyprawami. Część stawia na bardziej słone smaki, inni wolą łagodniejsze czy bardziej orientalne nuty smakowe. Udało nam się jednak dojść do wspólnego zdania na ten temat - można było doprawić zupkę nawet na talerzu.

Składniki potrzebne do zupy: 0,5 kg korzenia pietruszki, 1 kg gruszek, 100 ml śmietanki 18%, 1 łyżka masła, 1 litr bulionu warzywnego, migdały, sól, pieprz, opcjonalnie curry. Dodatki: grzanki warzywne, groszek ptysiowy, nać pietruszki.

Sposób przygotowania: Pietruszkę i gruszki obieramy, kroimy w kostkę i dusimy na maśle. Gdy się zeszklą, zalewamy bulionem warzywnym, gotujemy do miękkości. Doprawiamy przyprawami, blendujemy i zagęszczamy śmietanką. Podajemy z groszkiem ptysiowym lub grzankami ziołowymi, posypane migdałami z odrobina natki pietruszki.

Tekst i zdjęcie – GOK Chojnice/świetlica w Doręgowicach, oprac. Red.

Tagi: