`Chojnice współpracując z Mozyrem wspierają agresora Łukaszenkę i Putina`

Dodane: 2022-02-24

Tytułową tezę wygłosił na wspólnym posiedzeniu komisji RM z wtorku 22.02.2022 Zdzisław Januszewski broniąc projektu uchwały, który wniósł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości ws. zawieszenia umowy partnerskiej z białoruskim miastem Mozyr.

Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym. Zapis audio z obrad otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego.

Dyskusję na temat projektu uchwały „mozyrskiej” rozpoczął Sebastian Matthes (0.00 minuta): - Mam pytanie do wnioskodawców. Jakie są wasze intencje? Nie widzę sensu we wprowadzaniu tej uchwały pod obrady RM, bo ona nic nie wnosi. Umowy pomiędzy samorządami o partnerstwie dotyczą stosunków międzyludzkich, a nie międzynarodowych.

Kolejnym mówcą, jak już wcześniej zapowiadał na konferencji prasowej z 21.02.2022, był wiceburmistrz Adam Kopczyński (od 1.25 do 12.22). Skupił się na przedstawieniu historii kontaktów Chojnic z Emsdetten oraz z Mozyrem. Skomentował także stan naszej demokracji, gdyż uważa, że „doznaje ona erozji”. Nie zgodził się z tym określeniem przewodniczący Rady Antoni Szlanga: - Gdyby tak było, to nie spotykalibyśmy się na sesjach i posiedzeniach komisji.

Nie mogło zabraknąć głosu Zdzisława Januszewskiego (12.22 – 20.58), który nie pierwszy raz oponował na forum Rady Miejskiej ws. współpracy z Mozyrem: - Gdy samorządy w Polsce ogłaszały uchwały w obronie rodziny, to samorządy niemieckich miast współpracujące z polskimi miastami nie zawieszały współpracy, a zrywały je. Nawet i my otrzymaliśmy list od samorządu z zagranicy z pytaniem, czy czasem już nie podjęliśmy takiej uchwały. (…) Zdaniem moim i członków klubu Chojnice współpracując z władzami miasta Mozyr wspierają agresora Łukaszenkę i Putina. Na Białorusi stacjonuje kilkadziesiąt tys. rosyjskich żołnierzy gotowych do uderzenia.

Polemizował z radnym z PiS Antoni Szlanga (20.58): - Nie fetyszyzujmy, że władze Mozyra mają coś do powiedzenia. Co da ta jedna uchwała? Nie zgadzam się na odcinanie mieszkańców Mozyra od kontaktów z nami. Radny Zdzisław Januszewski (23.00) jednak nie zmienił zdania: - My w tym momencie współpracujemy z nieprzyjacielem. Przewodniczący RM Antoni Szlanga stanowczo temu zaprzeczył: - Proszę nie przesadzać, że współpracujemy z reżimem Łukaszenki.

Jako ostatnia zabrała głos ws. projektu uchwały Renata Dąbrowska: - W sprawie zawieszenia partnerskich stosunków pomiędzy miastem Mozyr, a miastem Chojnice, klub Program 2023 będzie głosować przeciw.

Całość dyskusji, która trwała ok. 25 minut, w naszej relacji audio. W miniaturce video zdjęcie z występu Poleskiej Zorki z Mozyra podczas Dni Chojnic 2017.

Tagi: