Miasto ponownie będzie szukać wód geotermalnych

Dodane: 2022-02-24

Dyrektor Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej przekonał burmistrza Arseniusza Finstera, że warto ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który uruchomił specjalny program na finansowanie poszukiwań wód geotermalnych.

Poinformował o tym na konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster. Miasto niedawno złożyło w NFOŚ odpowiednią aplikację. Jeśli zostanie zaakceptowana, to z tej dotacji będą finansowane poszukiwania źródeł wód geotermalnych na terenie Chojnic.

- Jeżeli te wody znajdziemy, to ustalimy na jakiej są głębokości i czy ich wydobycie jest opłacalne. Posiadamy dokumentację z poprzednich poszukiwań tych wód w naszym mieście. Jestem zdania, że warto spróbować, bo wody geotermalne to jest energia cieplna prawie za darmo – zauważył burmistrz Arseniusz Finster.

Nam udało się znaleźć w Internecie książkę wydaną w 2015 przez Wydawnictwo Fundacja na rzecz Czystej Energii. Ma tytuł „Między ewolucją a rewolucją – w poszukiwaniu strategii energetycznej”. W rozdziale opisującym uwarunkowania polityki energetycznej województwa pomorskiego są takie zdania: „Teren województwa pokrywają wody geotermalne o temperaturze od 30 st. C do 120 st. C, a wody wysokotemperaturowe występują na głębokości 3000 m. Na mniejszych głębokościach zalegają wody o temperaturze 110 – 130 st. C tylko w okolicach Ustki, Słupska, Łeby oraz w rejonie Człuchowa i Chojnic. Energię geotermalną charakteryzuje niski koszt eksploatacji, małe zanieczyszczenie środowiska i duży koszt instalacji, który jest powodem małego zainteresowania społeczności pomorskiego.”

Tagi: