RM Chojnic jednomyślnie za uchwałą ws. zawieszenia partnerstwa z Mozyrem

Dodane: 2022-02-28

Jednak radni z klubu burmistrza Arseniusza Finstera Program 2023 poparli projekt uchwały klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy wnioskowali o zawieszenia partnerstwa z białoruskim miastem Mozyr. O zmianie stanowiska na początku dzisiejszej (28.02) sesji Rady Miejskiej poinformował włodarz miasta.

Uzasadnił to aktualnymi okolicznościami, które wystąpiły po inwazji rosyjskiej na Ukrainę: - Dowiedzieliśmy się, że uderzenie wojsk rosyjskich wyszło także z terytorium Białorusi. Ponadto w pobliżu Mozyra są rosyjskie wyrzutnie rakietowe – stwierdził Arseniusz Finster. Poparł to nowe stanowisko szef klubu radnych PiS Bartosz Bluma. Dodał, że nadesłane wcześniej przez klub stanowisko z protestem ws. agresji Rosji, po zapoznaniu się z projektem podobnego dokumentu przygotowanego przez wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego, wycofuje je, bo jest zbieżne z ratuszowym.

We wspomnianej rezolucji napisano m.in.: „Agresja Rosji na Ukrainę narusza zasady suwerenności i samostanowienia narodów, które należą do podstawowych wartości cywilizacji zachodniej. (…) Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec zbrojnej agresji na Ukrainę. Szczególnym wsparciem otaczamy mieszkańców Korsunia Szewczenkowskiego, partnerskiego miasta Chojnic. (…) Deklarujemy aktywną rolę w pomocy dla narodu ukraińskiego oraz dla naszego miasta partnerskiego w Ukrainie.

W dyskusji nad projektem uchwały (od 4.30 relacji video), mimo nadziei przedstawionej przez przewodniczącego RM Antoniego Szlangę, że wszystko zostało powiedziane, nie brakowało gorących momentów. Najwięcej „benzyny do ognia” dolał radny Zdzisław Januszewski. - Gdy Łukaszenko w ubr. wystąpił przeciw Polsce posługując się ludźmi z krajów Bliskiego Wschodu, nadal uważaliście, że warto mieć miasto partnerskie po drugiej stronie granicy. (…) Byliście ślepi na rozwój wydarzeń. (…) Sympatyzowanie z Rosją jest zapisane w DNA chojnickich elit władzy. Może w przyszłości ktoś wyjaśni dlaczego nie tylko telefon od marszałka Borusewicza stał się przeszkodą w zrobieniu tego, co słuszne.

Replikował radnemu burmistrz Arseniusz Finster: - Są też Rosjanie, adresuję to do p.Januszewskiego, którzy mają większą cywilną odwagę, niż pan, żeby mnie krytykować przez Internet, bo wychodzą na ulice na demonstracje, są aresztowani. (…) Przez wszystkie lata od podpisania umowy z Mozyrem żaden polityk białoruski nie wtrącał się w nasze relacje. (…) Krytyki z pana strony nie przyjmuję, bo ja w żaden sposób nie gloryfikowałem, ani Łukaszenki, ani Putina, ani władz Mozyra.”

Całość dyskusji w relacji video, która jest fragmentem zapisu transmisji obrad zdalnych RM Chojnic. I rezolucja protestacyjna, i projekt uchwały, zostały przyjęte jednogłośnie.

Nasze wcześniejsze artykuły nt. Mozyra:

"M.WAŁDOCH ZNALAZŁ DOWÓD, ŻE SPOD MOZYRA STARTUJĄ ROSYJSKIE RAKIETY NA UKRAINĘ" - z 25.02.2022.

"CHOJNICE WSPÓŁPRACUJĄC Z MOZYREM WSPIERAJĄ AGRESORA ŁUKASZENKĘ I PUTINA" - relacja ze wspólnego posiedzenia komisji RM z wtorku 22.02.2022.

"BORUSEWICZ PRZEKONAŁ BURMISTRZA, BY WYCOFAŁ ZAMROŻENIE KONTAKTÓW Z MOZYREM" - relacja z sesji RM z 22.11.2021.

"WŁADZE MIASTA ROZWAŻAJĄ ZAWIESZENIE PARTNERSTWA Z BIAŁORUSKIM MOZYREM" - tekst z 9.11.2021.

Tagi: