Olek Knitter za stypendium Marszałka sfotografuje `berlinkę`

Dodane: 2022-03-09

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznał stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Wśród laureatów znalazło się pięciu mieszkańców powiatu chojnickiego. Jednym z nich jest fotograf i fotoreporter Aleksander Knitter.

Do podziału było 500 tys. zł. Wysokość stypendiów waha się od 3 tys. zł do 5 tys. zł. Wniosków było ogółem 364, otrzymał stypendium co trzeci wnioskodawca. Zostaną wręczone na uroczystej gali na początku kwietnia 2022. Przyznano je następującym mieszkańcom powiatu chojnickiego: Włodzimierz Ostoja – Lniski z Czerska na projekt pt. Geneza kaszubskiego obrazu na szkle – ocalić od zapomnienia (3200 zł); Martyna Miller z Charzyków na projekt pt. Brak Lasu. Miejsce Zmian (5000 zł); Lidia Czaplewska z Melanowa na projekt "Magiczny obrus z serwetami" (3000 zł), Elżbieta Chrapkowska – Pociej z Chojnic na projekt pt. Krzewienie kultury kaszubskiej (4000 zł) oraz Aleksander Knitter z Chojnic, który otrzymał 4000 zł na projekt pt. Berlinka. Poprosiliśmy znanego chojnickiego fotoreportera o podanie garści informacji na ten temat.

- Po raz trzeci udało mi się uzyskać stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego. Tym razem rzecz dotyczy sławnej drogi o potocznej nazwie „berlinka”, czyli DK nr 22. Wpadłem na pomysł, by sfotografować codzienne życie na całej długości tej trasy. Ludzi idących poboczem, pracowników firm drogowych, i to od Kostrzyna do granicy z obwodem kaliningradzkim. Już kilka wyjazdów zrealizowałem. Planuję wizyty i w Berlinie, i w Kaliningradzie, ale ta ostatnia stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu aktualnej sytuacji na Ukrainie. Zamierzam cały 2022 rok poświęcić na tworzenie dokumentacji fotograficznej. W przyszłym roku wezmę się za jej uporządkowanie i opracowanie. Jako podsumowanie tego projektu na pewno będzie wystawa. Może coś jeszcze? Zobaczę. - przekazał nam laureat stypendium Marszałka.

Na zdjęciu Aleksander Knitter po odebraniu w maju 2017 stypendium kulturalnego Burmistrza Chojnic.

Tagi: