Gmina przygotowała 200 miejsc dla uchodźców w internacie i salach sportowych w SP

Dodane: 2022-03-10

Na wczorajszym (9.03) posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, który zwołał Wojewoda Pomorski, każda gmina dostała zadanie przygotowania na każde 10 tys. mieszkańców 100 miejsc noclegowych dla uchodźców. Czas na to miały do … g. 8.00 dziś (10.03) rano. W gminie Chojnice limit 200 miejsc zrealizowano poprzez wykorzystanie internatu w Swornegaciach i sal gimnastycznych w SP Nowa Cerkiew oraz w Ostrowitem.

Jak poinformował na konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański, w internacie w Swornegaciach lokum znajdzie 50 osób, kolejne 50 w sali gimnastycznej miejscowej szkoły. Natomiast w salach gimnastycznych SP w Nowej Cerkwi i w Ostrowitem także po 50 osób. Wybrano te lokalizacje ze względu na istnienie w nich stołówek. Na pytanie dziennikarza, a co będzie z zajęciami w tych szkołach, nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi.

Aktualnie na terenie gminy Chojnice przebywa 347 uchodźców z Ukrainy, z czego 2/3 to dzieci. W jednym z ośrodków wypoczynkowych w Małych Swornegaciach jest ich 68, w ogrzewanej części ośrodka harcerskiego w Funce jest 144 Romów z Ukrainy (skierował ich tam wojewoda kujawsko – pomorski) oraz w domach mieszkańców gminy 135. Wójt poinformował, że w geście solidarności z Ukrainą od jutra na wszystkich masztach na terenie gminy, które stoją głównie przy SP i świetlicach wiejskich, tymczasowo flagę UE zastąpi flaga Ukrainy. Przekazał również, że w piątek 11.03 przy plaży nad jez. Charzykowskim w Małych Swornegaciach odbędzie uroczystość powitania na terenie gminy uchodźców z Ukrainy, zostaną wciągnięte na maszty flagi Polski i Ukrainy, odegrane hymny obydwu państw. Przebywający w ośrodku w Małych Swornegaciach mają do dyspozycji 10 darmowych biletów na okaziciela na przejazdy autobusami MZK do Chojnic i z powrotem. W przyszłym tygodniu Urząd Gminy zorganizuje dla nich wycieczki do Chojnic i najciekawszych miejsc na terenie gminy.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej.

Tagi: