Powiat zaprasza uchodźców z Ukrainy do punktu informacyjnego w CE-W

Dodane: 2022-03-22

Władze Powiatu Chojnickiego kontynuują działania mające na celu przyjęcie uchodźców z Ukrainy i ich integrację z mieszkańcami powiatu chojnickiego. Na dzień 21.03 było ich w powiecie 1090. Najwięcej w mieście Chojnice – 450.

Także Starostwo Powiatowe, jak przekazał starosta Marek Szczepański, mimo że wojewoda nie nałożył takiego obowiązku, przygotowało w swych zasobach miejsce na przyjęcie mieszkańców Ukrainy uciekających przed rosyjskimi rakietami i bombami. Jest to sala wielofunkcyjna przy ul. Świętopełka. Trwają zakupy pościeli i koców. Materace przekazał bezpłatnie chojnicki Polipol. Powiatowe szkoły ponadpodstawowe wygospodarowały dla potencjalnych uczniów z Ukrainy ok. 200 miejsc, o ile wyrażą chęć nauki. Uchodźcy z Ukrainy mają również możliwość bezpłatnego i dobrowolnego zaszczepienia się przeciw COVID-19. Do tej pory, jak przekazała staroście Katarzyna Karpus, dokonało tego kilkanaście osób.

Niedawno starosta wizytował ośrodek wypoczynkowy w Małych Swornegaciach, hotel Olimp oraz salę konferencyjną w restauracji Sukiennice, gdzie przebywają goście z Ukrainy. Jednym z celów było podpisanie umów dotyczących kosztów pobytu. Tylko do końca marca, tak wynika z rządowych rozporządzeń, będzie obowiązywała stawka w wysokości 140 zł za osobę na jeden dzień pobytu. Od 1.04 będzie to 70 zł. Marek Szczepański obawia się, że może to spowodować relokację uchodźców po tym dniu do wieloosobowych sal sportowych w placówkach oświatowych.

Kolejnym działaniem władz Powiatu adresowanym do ukraińskich uchodźców jest uruchomienie w przyszłym tygodniu specjalnego punktu informacyjnego. Będzie funkcjonował w budynku, gdzie jest także Eksperymentarium przy CE-W w Chojnicach (na miniaturce video). Ma być czynny od poniedziałku do piątku przez 4 godziny, ale jest możliwość wydłużenia i czasu, i dni otwarcia. Będzie w nim także możliwość uzyskania pomocy psychologa posługującego się językiem ukraińskim.

Starostwo, w imieniu wszystkich samorządów z powiatu chojnickiego, ponadto złożyło do Ministerstwa ds. Rodziny i Polityki Społecznej wniosek o kwotę 1,2 mln zł. Za te środki miałby być wdrożony program integracji i aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej z 21.03.2022.

Tagi: