MZK ma za 2021 rok stratę w wysokości 241 tys. zł

Dodane: 2022-03-29

Po raz pierwszy od 2011 roku chojnickie MZK zanotowało stratę z działalności. Rok 2021 został zamknięty ujemnym wynikiem w wysokości 241 tys. zł. Największy wpływ na to miało obniżenie wpływów z biletów za przejazdy.

Jak poinformował na poniedziałkowej (28.03) konferencji prasowej prezes Dariusz Sawicki, ten spadek wpływów został spowodowany pandemią, gdyż w tym czasie trwała nauka zdalna, były limity w zapełnieniu autobusów. Plan na ubr. zakładał przychód z biletów w wysokości ok. 1,5 mln zł, było ok. 965 tys. zł. Negatywny wpływ na wynik finansowy miał też wzrost ceny oleju napędowego. Średnio rocznie za 2021 był na poziomie 27%. - Ale to, co dzieje się w 2022 z ceną tego paliwa, jest o wiele bardziej nieprzewidywalne i droższe, niż obserwowaliśmy w 2021. Dziś to jest więcej o ok. 67%, jak przed rokiem – martwi się prezes MZK. Strata za 2021 mogła być wyższa, ale w II połowie roku został wdrożony plan oszczędnościowy. Nie został zatrudniony nowy pracownik na stanowisko opuszczone przez aktualnego prezesa, zmieniono brokera ubezpieczeniowego, sprzedano zbędne autobusy i złom. W ub. roku zostały zakupione trzy używane autobusy za 297 tys. zł. Dzięki temu można było wycofać pojazdy z lat 1997 i 2001.

Strata za ub. rok zostanie pokryta m.in. z dotacji z budżetu miasta w wysokości 100 tys zł. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na kwietniowej sesji RM. Niewykluczone, że także na niej zostanie podjęta decyzja podwyżce ceny jednorazowego biletu. Wówczas na terenie miasta kosztowałby nie 2,40 zł, jak jest od b.dawna, a 3 zł. Planowane są rozmowy z władzami Gminy Chojnice ws. zwiększenia dotacji dla MZK z powodu drastycznego wzrostu ceny paliwa. Prezes MZK ponadto przekazał informacje nt. wysokości dotacji dla miejskich firm przewozowych w miastach o podobnej wielkości, jak Chojnice; oraz o działaniach oszczędnościowych na rok 2022. Jedno z pytań od dziennikarzy dotyczyło planu wprowadzenia w Chojnicach bezpłatnej komunikacji publicznej. Odpowiedzi na to udzielił także burmistrz Arseniusz Finster.

Więcej informacji w relacji video z konferencji.

Tagi: