Miasto planuje sfinansować catering dla uchodźców w hotelach

Dodane: 2022-03-30

W związku ze zmniejszeniem dofinansowania przez Wojewodę kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy w hotelach, Urząd Miejski zamierza sfinansować dla nich tzw. catering w kwocie 22 zł/os. Środki na to będą pochodzić ze zbiórki prowadzonej w Emsdetten i z rezerwy budżetowej na reagowanie kryzysowe.

Jak poinformował na poniedziałkowej (28.03) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster, na konto ratusza wpłynęła suma 183 700 zł zebrana przez mieszkańców partnerskiego miasta w Niemczech Emsdetten na rzecz wsparcia uchodźców i mieszkańców Korsunia Szewczenkowskiego. Z tej kwoty przekazano 40 tys. zł dla władz Korsunia na zakup niezbędnych produktów. Na ten sam cel poszło 10 tys. zł ze zbiórki prowadzonej przez miasto Chojnice wśród mieszkańców. Do strażaków z OSP Chojnice trafiło 20 tys. zł na pokrycie kosztów akcji pomocy dla uchodźców.

Na dzień 28.03 w Chojnicach przebywało 758 gości z Ukrainy. Z tej liczby 667 znalazło dach nad głową w mieszkaniach chojniczan, 91 w takich miejscach, jak komunalne mieszkanie w SP8, miejski hostel, hotel Olimp, dom gościnny przy ul. Sępoleńskiej, Ogrol, restauracja Sukiennice. Do tej pory numery PESEL nadano 330 osobom. Miasto ma już środki na wypłaty rekompensat w kwocie 40 zł na osobę tym chojniczanom, którzy goszczą u siebie uchodźców. Kwota 404 tys. zł pochodzi z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z inicjatywy grupy wolontariuszy, której liderem jest Dawid Sikorski, na trzecim piętrze kompleksu, w którym mieści się MOPS, w sali o powierzchni 180 m2 powstaje świetlica dedykowana ukraińskim dzieciom. Właściciel budynku na prośbę burmistrza zrezygnował na okres trzech miesięcy z pobierania czynszu.

Więcej szczegółów w relacji video. Na miniaturce video sala konferencyjna w Restauracji Sukiennice zaadaptowana na pobyt uchodźców z Ukrainy. Źródło - FB Restauracji.

Tagi: