Konsultacje Strategii Miasta do 2030 roku zdominowały parki i ekologia

Dodane: 2022-04-01

W środę 23.03 odbyły się w ratuszu konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Miasta Chojnice do roku 2030. Dyskusję na niej skomentował na ostatniej (28.03) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Uważa, że szef zespołu pracującego nad Strategią, czyli dr Bartłomiej Kołsut z UAM w Poznaniu, to właściwy człowiek na właściwym miejscu. - Jest świetnie przygotowany, tworzy Strategię także w wymiarze społecznym – stwierdził burmistrz. Przedstawił także uwagi do prowadzonej w sali obrad Rady Miejskiej dyskusji: - Chciałbym zaapelować o uczciwy dialog. Jeden z uczestników stwierdził, że wyciąłem w parku Wzgórze Ewangelickie połowę drzew. A w rzeczywistości miasto wycięło tam 12 drzew. To nie jest połowa. Jeżeli mamy ze sobą współpracować, to musimy nasze wypowiedzi oprzeć o prawdziwe informacje. Nie możemy publicznie kłamać – skomentował Arseniusz Finster.

Burmistrz uważa także, że przybyli na konsultacje jej uczestnicy nie zrozumieli, że w Strategii nie zapisuje się rzeczy, które są konkretnymi działaniami. Te zostaną opisane w dokumentach operacyjnych. - Ja zgłosiłem, by w Strategii zapisano budowę zbiorników wodnych, wokół których można by posadzić drzewa i krzewy – dodał włodarz miasta. Natomiast szef osiedla Budowlanych Czesław Wodzikowski zaproponował powstanie w Chojnicach Centrum Edukacji Ekologicznej. Inny pomysł przedstawiły działaczki samorządu osiedlowego Hallera – Bursztynowe Kornelia Żywicka i Marzenna Osowicka. Chciałyby, by wokół kilku drzew, które rosną opodal boiska MODRAK, powstał park. - Tam raczej nie zrobimy parku, ale może powstać na terenie pomiędzy osiedlem Pogodne, a osiedlem Igły – wyjaśnił burmistrz.

Zapytaliśmy burmistrza, czy na konsultacjach pojawił się wątek pt. „zachodnie obejście”. Przewodniczący osiedla Kolejarz Michał Gruchała kilka tygodni przed nimi na FB samorządu zachęcał mieszkańców, by wysyłali do UM wnioski o ujęcie w Strategii zapisu, że trasa obejścia będzie oddalona o 400 m od zabudowań. - Nie było takiego wątku, ale zaproponowałem p.Michałowi Gruchale, że miasto może na 2 hektarach terenu w centrum osiedla Kolejarz (na miniaturce video ten teren), gdzie teraz jest boisko wielofunkcyjne, powstanie parku. Pomysł został przyjęty z zainteresowaniem – odpowiedział nam burmistrz Arseniusz Finster.

Więcej w relacji video.

Tagi: