Frasuś Grzegorza Hetziga w podziemiach

Dodane: 2022-05-05

W piątek 13 maja o godz. 17 stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej, której bohaterami są przydrożne kapliczki. Zdjęcia wykonał Grzegorz Hetzig.

On sam najchętniej zatytułowałby wystawę „Frasuś”, od Chrystusa Frasobliwego, tak często obecnego w przydrożnych kapliczkach. Autor zdjęć jest z wykształcenia inżynierem chemikiem. Zawodowo związany z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, praktycznie do końca istnienia tej firmy. W latach 70 zdobywał szlify w klubach fotograficznych, bywał na plenerach nad morzem, wystawiał też swoje prace.

W okresie „Solidarności” i w kolejnych latach zajął się dokumentowaniem aktualnych wydarzeń. Po latach, kiedy powstało Muzeum Solidarności, przekazał część swoich prac na okolicznościową wystawę. Udokumentował od fundamentów budowę Sanktuarium Maryjnego w dzielnicy Piaski w Bydgoszczy czy też budowę domu parafialnego przy placu Piastowskim, też w Bydgoszczy – zakończone wystawami, w technice czarno – białej, w dużych formatach.

W listopadzie 2018 r. na stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował wystawę fotograficzną „ Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim” w bibliotece UKW w Bydgoszczy. W styczniu 2020 r. w setną rocznicę przyłączenia Bydgoszczy do Macierzy brał udział w wystawie fotograficznej „Bydgoskie pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego” w tym samym miejscu.

Swego czasu wykonał fotograficzny katalog prac, rzeźb, ludowej rzeźbiarki i w podziękowaniu dostał rzeźbę - figurę Chrystusa Frasobliwego. Po latach postanowił wykonać ogrodową kapliczkę z podarowaną figurą. Szukając odpowiedniego projektu, wzorca, wykonał sporo zdjęć z różnych miejsc, że wystarczyło na wystawę.

Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia 

Tagi: