Rozpoczyna się operacja usunięcia czerwonych gwiazd

Dodane: 2022-05-08

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace przy renowacji metalowego ogrodzenia wokół cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej. Ich inicjatorami są radny Zdzisław Januszewski oraz burmistrz Arseniusz Finster.

Na sesji RM Chojnic z 4.04 rajca z klubu PiS zgłosił wniosek, by zamalować czerwone gwiazdy, które znajdują się na metalowych segmentach ogrodzenia cmentarza żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej. Burmistrz Arseniusz Finster poparł go, przy okazji rozszerzając jego o kompleksową renowację wszystkich metalowych segmentów. Wniosek w tej treści poparli wszyscy radni obecni na sesji. W przyszłym tygodniu rozpocznie się jego realizacja.

- Wykonawcą prac jest firma z Nieżychowic. Będzie demontować po 3-4 segmenty ogrodzenia, by w swojej siedzibie usuwać te gwiazdy. Chcemy przy tej okazji to ogrodzenie odrestaurować. W miejsce gwiazd będzie dodatkowa poprzeczka, która wzmocni konstrukcję. Następnie całość będzie piaskowana, po czym ponownie pomalowana farbami proszkowymi. Koszt całości robót wynosi ok. 46 tys. złotych – poinformował na piątkowej (6.05) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Na zdjęciu wykonanym w sobotę 7.05 widać, że renowacji też potrzebuje podmurówka ogrodzenia nekropolii przy ul. Kościerskiej. Może wykonać to od razu?

Tagi: