Noc Muzeów będzie w sobotę 14.05

Dodane: 2022-05-09

Kolejna edycja Nocy Muzeów odbędzie się w sobotę 14.05 od godziny 17.00 do 23.00. W jej organizację włączyły się m.in. UM, ChCK, Muzeum H-E, Muzeum J.J.Trzebiatowskiego, Biblioteka, OSP Chojnice, ZHP i Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Muzeum Historyczno Etnograficzne w Chojnicach przygotowało w Baszcie Kurza Stopa wystawę pt. „100 lat żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego” oraz w Bramie Człuchowskiej wystawę pt. Archaiczne brzmienia. Polskie ludowe instrumenty muzyczne.

W Muzeum Janusza Trzebiatowskiego będzie okazja zwiedzenia stałej ekspozycji artysty pochodzącego z Chojnic. Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną.

Na Starym Rynku od 19.00 do 23.00 będzie można poczuć się jak prawdziwy strażak. Będzie szansa wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na co dzień posługuje się Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach.

Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki zaprasza na sentymentalny seans filmowy do kina objazdowego, który odbywać się będzie w ostatnim chojnickim Autosanie, na płycie Starego Rynku. Kino rusza o godzinie 19:00 i co pół godziny zabierze widza w niezwykłą podróż w czasie, prezentując postać ojca chojnickiego muzealnictwa - Juliana Rydzkowskiego oraz wspomnienia z Turnieju Miast Chojnice - Dzierżoniów.

40 Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego oprowadzi chętnych po zakamarkach naszego miasta. Odświeżą dawne wspomnienia miejsc dzisiaj nieistniejących i zaproszą do krótkich rodzinnych zadań. Spacery co pół godziny od godz. 19.00. Zbiórka przy fontannie na Starym Rynku.

W podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie można od godz. 18 do 20.00 obejrzeć wystawę fotografii Grzegorza Hetziga, który pokazuje na swoich zdjęciach przydrożne kapliczki.

Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza do Baszty Nowej, aby pooglądać, jak powstają grafiki, a także spróbować swoich sił w tej technice.

Tegoroczne zwiedzanie Bazyliki (od 19.00 do 22.00) połączone będzie z opowieścią o Świętych Kościoła katolickiego ukazanych na ściennych polichromiach i w symbolach porozmieszczanych w najróżniejszych miejscach naszej gotyckiej świątyni. Przewodnikiem po Bazylice będzie dr Przemysław Zientkowski.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na czytelnicze atrakcje. Odbędą się one na parterze budynku biblioteki. O godz. 19.00 rozpocznie się Maraton czytelniczy, który potrwa do godz. 22.00. Książkę Agaty Christie "Noc w bibliotece" jako pierwsi zaczną czytać po kolei bibliotekarki, a następnie na zmianę będą mogli czytać ją inni uczestnicy Nocy. Będzie można m.in. rysować mola książkowego, pokonać tor przeszkód z książką na głowie czy spróbować swoich sił w odgadywaniu bohatera lub tytułu książki na podstawienie wylosowanego z zagadkowej skrzyni przedmiotu.

ChCK zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Marleny Pawlak. Od 2009 roku pełni funkcję Miejskiego Konserwator Zabytków Chojnic, łączy pracę z rozwijaniem własnej twórczości malarskiej, rzeźby oraz fotografii.

W Centrum będzie można obejrzeć również wystawę tradycyjnej fotografii; jest ona zarazem prezentacją dorobku członków koła fotograficznego, działającego w Chojnickim Centrum Kultury. Pokazane będą tylko i wyłącznie zdjęcia czarnobiałe robione w „starodawnej” technice bromosrebrowej na zwykłych kliszach i prawdziwym papierze - bez udziału technik cyfrowych. ChCK otwarty od 18.00 do 23.00.

Na spacer szlakiem modernistycznych witaczy i pomników autorstwa architekta, planisty urbanistyczno-przestrzennego i chojniczanina Norberta Jażdżewskiego zaprasza historyk sztuki Monika Szczukowska. Zbiórka o 19.00 przy pomniku na cześć 700-lecia Chojnic przy skrzyżowaniu ulic Ceynowy, Derdowskiego i Igielskiej. Trasa o dł. 1,8 km.

Więcej szczegółów na stronie ChCK.

Tagi: