Roczny koszt energii dla ulicznego oświetlenia wzrośnie trzykrotnie

Dodane: 2022-06-01

Grupa zakupowa zrzeszająca samorządy w powiecie chojnickim, która wspólnie kupuje energię elektryczną, otrzymała „zimny prysznic” w najnowszym przetargu. Koszt 1 MWh rośnie z 328 zł i 368 zł na 1038 zł i 1136 zł.

Przełoży się to na wzrost kosztu np. w oświetlaniu miejskich ulic i placów, z 0,5 mln zł rocznie na 1,5 mln zł. By obniżyć w przyszłości nakłady na oświetlenie uliczne, ratusz planuje przyspieszyć realizację wymiany lamp sodowych, których jest jeszcze ok. 1500 sztuk, na LED-owe. Są one już od kilku lat na wszystkich nowych inwestycjach instalowane. Zamierza także zainteresować się innymi sposobami na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ale nie zamierza ograniczać ilości lamp bądź wyłączać je w późnych godzinach nocnych.

- Na szczęście nasza umowa jest tylko na jeden rok. Gorsza sytuacja jest w Miejskich Wodociągach, gdyż tam trwa przetarg na zakup energii na 3 lata. Oferty są wyższe od naszego przetargu o 100 – 150 zł. To zapewne przełoży się w przyszłości na podwyżkę kosztu ścieków o ok. 35%. Wodociągi rocznie zużywają ok. 5 GWh energii elektrycznej – przekazał na poniedziałkowej konferencji prasowej zmartwiony burmistrz Arseniusz Finster.

Więcej w relacji video.

Tagi: