Malowali miasto pod chmurką. Teraz zaproszą na wystawę

Dodane: 2022-06-06

W sobotnie przedpołudnie 4 czerwca przechodnie na deptaku ul. 31 Stycznia przecierali oczy ze zdumienia. Oto przed i za Bramą Człuchowską pojawiła się dzieciarnia ze sztalugami, kartkami, kredkami, ołówkami i farbkami.

Tego jeszcze w tym miejscu nie było! Nic więc dziwnego, że młodzi i starsi zatrzymywali się na chwilę i podpatrywali, co się wydarzy. A młodzi artyści zapisani na II miejski plener „Za i przed Bramą” organizowany przez stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia bez zbędnych ceregieli zabrali się do roboty. – Przynajmniej coś się w mieście dzieje – skomentował jeden z przechodniów. – Brawo – chwaliła Grażyna Wera-Malatyńska, która przypadkiem znalazła się na trasie pleneru. – A może by tak coś dla starszych zrobić? – Chyba z wałkiem przyjdę – śmiał się pan, który właśnie podsłyszał ten fragment rozmowy. – A można i z wałkiem – odpowiadała organizatorka akcji Violetta Klugowska, prezeska CK Podziemia.

Dzieciakom kibicowali mamusie i tatusiowie, także dziadkowie, dumni bardzo ze swoich pociech. Skwar w sobotę był dotkliwy, więc przydawała się woda dla ochłody, a doglądająca adeptów malarstwa druga z opiekunek – Barbara Łącka, częstowała dla wzmocnienia sił ptasim mleczkiem. Humory dopisywały, poziom koncentracji był jednak na szóstkę, wszak prace miały być ocenione.

W plenerze wzięło udział 24 dzieci i młodzieży z Chojnic i powiatu. Pod koniec była wystawa robocza oraz oglądanie prac przez jury. Pracowało ono w składzie: Gabriela Kosiedowska, Anna Knitter, Ewa Kerplik. Po długiej dyskusji nagrodziło następujące dzieci: w grupie 3-4 klasa SP - Dominika Kupczyk, Julia Rogala, Julia Wałecka. W grupie wiekowej 5-7 SP - Nadia Szark, Natalia Rogowska, Michalina Gloner. Nagrodę specjalną za oryginalną kompozycję i niebanalną interpretację tematu obrazu otrzymała Zuzanna Gawrońska.

Był czas na lody spontanicznie ufundowane przez ks. Jacka Dawidowskiego oraz na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wystawa oraz wręczenie nagród odbędzie się pod koniec czerwca.

Tekst i zdjęcia - Centrum Kultury Podziemia

Tagi: