Nie żyje Andrzej Bramański, muzealnik i przewodnik turystyczny

Dodane: 2022-06-08

Muzeum Historyczno–Etnograficzne w Chojnicach ze smutkiem zawiadamia, że dnia 7 czerwca 2022 r. zmarł nasz kolega, muzealnik, przyjaciel – Andrzej Bramański.

Można powiedzieć, że Andrzej (ur. 1953) związany był z chojnickim Muzeum przez całe swoje życie. Jeszcze w wieku szkolnym od 1966 r. należał do Koła Przyjaciół Muzeum prowadzonego przez jego założyciela – Juliana Rydzkowskiego. Młodzieńcze inspiracje zabytkami i zasłyszanymi od Pana Kustosza historiami zaowocowały przyjęciem do pracy w Muzeum w 1971 r. na etat przewodnika i opiekuna zbiorów przez ówczesnego kierownika Marka Głazika. Muzeum do końca pozostało prawdziwą pasją Andrzeja. Lubił odwiedzających, zwłaszcza spotkania z grupami młodzieży szkolnej, by dzielić się z nimi sporą wiedzą o dziejach miasta i regionu. Do końca swej pracy w Muzeum (2018 r.) pełnił funkcję starszego przewodnika, a także dokumentalisty gromadzonych zbiorów oraz wydarzeń muzealnych. Do dziś wspominamy, jak dawniej potrafił wiele godzin spędzić w ciemni fotograficznej, by wywołać tysiące fotografii dokumentujących obiekty z muzealnej kolekcji. Posiadał tytuł mistrzowski w zakresie fotografii oraz specjalizację w zakresie fotografii barwnej.

Był wspaniałym, życzliwym kolegą, pogodnym, bezinteresownym, chętnym do pomocy, na którym zawsze można było polegać, oddanym bez reszty pracy. Nawet na emeryturze interesował się – co nowego w muzeum. Będzie Go nam bardzo brakowało.

Różaniec w intencji zmarłego w środę i czwartek w kaplicy przy starym szpitalu o godzinie 16:30. Ostatni różaniec 10 czerwca o godzinie 10:00 w kościele p.w. M.B. Królowej Polski (mały kościół), po nim, o godz. 10:30 odbędzie się Msza Św. Żałobna. Andrzej zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Chojnicach.

Tekst - Muzeum Historyczno - Etnograficzne. Zdjęcie z archiwum Jerzego Erdmana, właściciela Chojnice TV. W sierpniu 2006 Andrzej Bramański oprowadzał w Bramie Człuchowskiej uczestników Zlotu Fanów Electric Light Orchestra. 

Tagi: