Zamień nawłocie na malwy przy płocie

Dodane: 2022-07-04

Po raz kolejny Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, w ramach której walczy z inwazyjnymi gatunkami roślin występującymi w ogrodach.

Każdy mieszkaniec miasta i gminy Chojnice, miasta i gminy Brusy oraz gminy Konarzyny, który posiada na terenie swojej działki gatunek inwazyjny i zechce go usunąć, może zyskać sadzonki wybranych przez siebie roślin ozdobnych. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poczty elektronicznej zpk@pomorskieparki.pl lub telefonicznie - 52 396 09 64, 727 660 065. Akcja trwa od 1 lipca do 30 września 2022 r. lub do wyczerpania funduszy na sadzonki.

Najniebezpieczniejsze gatunki inwazyjne spotykane w naszej najbliższej okolicy, to często rośliny uprawiane w ogrodach. Niestety, często wydostają się spod kontroli i zaczynają spontaniczną, niczym nieskrępowaną inwazję siedlisk naturalnych. Dziko występujące rośliny inwazyjne przynoszą niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym, zmniejszając różnorodność gatunkową. Powodują także poważne straty ekonomiczne niszcząc infrastrukturę i ograniczając usługi ekosystemowe. Są także zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Regulamin akcji, w której podane są gatunki inwazyjne, dostępny jest na stronie ZPK.

Zaborski Park Krajobrazowy

Tagi: