Tegoroczny Festiwal Folkloru bez występów w Chojnicach

Dodane: 2022-07-08

Zainicjowany w 1995 w Brusach Międzynarodowy Festiwal Folkloru w 2022 roku nie będzie miał koncertu w Chojnicach ani w gminie Chojnice. Zespoły z Chojnic będzie można zobaczyć, oprócz Brus, w Czersku, Wdzydzach, Wielu i Kościerzynie.

Nasze miasto będą reprezentowały Bławatki oraz Kapela „Purtki” z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby". Z Polski wystąpią także: Zespół Pieśni i Tańca "Krëbane" z Brus, Zespół „Kaszuby” Wiele – Karsin, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna" oraz Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza. Goście zagraniczni przyjeżdżają z Ukrainy, Kolumbii, Meksyku, Chorwacji, Słowacji, Serbii i Hiszpanii.

Tradycyjnie inauguracja (środa 27.07) będzie w Wielu przemarszem zespołów ulicami tej miejscowości do amfiteatru nad jeziorem Wielewskim, gdzie nastąpi otwarcie Festiwalu. Finał w Brusach w niedzielę 31.07. Wówczas po mszy św. w miejscowym kościele i przemarszu wszystkich zespołów nastąpi koncert finałowy.

Niestety, po raz pierwszy od wielu lat nie będzie koncertów zespołów folklorystycznych z regionu, kraju i zagranicy w chojnickiej Fosie Miejskiej, niedawno pięknie odnowionej.

Video pochodzi z naszego nagrania w Fosie w 2017 występu zespołu folklorystycznego z partnerskiego francuskiego miasta Bayeux podczas Festiwalu Folkloru. W tym samym roku gościliśmy zespół z Hawajów (USA), który dał krótki występ na Starym Rynku. Pełen program Festiwalu na FB CKiB w Brusach.

Tagi: