`Naszym priorytetem jest budowa drogi Granowo – Lichnowy`

Dodane: 2022-08-02

Są znane plany Gminy Chojnice ws. budowy i remontów dróg, na które będzie składać wnioski o dofinansowania. Największy priorytet ma droga z Granowa do Lichnów o długości 2 km.

Jak przekazał na ubiegłotygodniowej (28.07) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański, priorytetem władz gminy Chojnice jest budowa drogi z Granowa do Lichnów, która już dwukrotnie przepadła we wnioskach do Polskiego Ładu. Kolejne podejście, to wniosek do rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czyli dawnej „schetynówki”. Wnioski można składać do 26.08, rozpatrywać je będzie Urząd Wojewódzki. Ewentualna dotacja może być w wysokości 50% wartości inwestycji. Kosztorys na dwukilometrowy odcinek o 5 m szerokości opiewa na 5 mln zł. Gmina zamierza równolegle złożyć na to samo zadanie wniosek do kolejnej edycji Polskiego Ładu. Będzie on jednak tym razem jedynym, a nie jednym z dwóch.

Kolejne źródło dotacji na budowę dróg gminnych, to unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W bieżącej edycji na każdą gminę przypada 5 mln zł. Na razie gmina Chojnice wykorzystała z tej puli 1 mln zł na budowę ul. Piaskowej w Swornegaciach. UG zdecydował, że spróbuje pozyskać środki na budowę drogi z Silna do Burdychowa o długości 2 km i szerokości 3,5 m, nie licząc poboczy. Tutaj dofinansowanie może być do 63% kosztu inwestycji. Wg kosztorysu, to ok. 5 mln zł.

Kolejna droga, którą wg władz gminy należy wyremontować, należy do Powiatu Chojnickiego. Łączy ona Racławki z Nową Cerkwią oraz DK 22. Ma mieć także ścieżkę rowerową. Wójt Zbigniew Szczepański będzie prosił starostę Marka Szczepańskiego, by Powiat aplikował o dotację na to zadanie.

Screen skrzyżowania drogi z Lichnów do Ostrowitego z drogą do Granowa z Google Street View.

Tagi: