Jednak nie będzie rajdu samochodowego uliczkami Starówki

Dodane: 2022-08-09

Po 5 latach przerwy miały powrócić na uliczki chojnickiej Starówki rajdowe samochody, które ścigały się w tzw. prologu Rajdu Chojnickiego. Niestety, Rajd został odwołany, a jego pomysłodawca Ireneusz Korycki zrezygnował z kierowania Automobilklubem Rallyland.

W latach 2014 – 2017 w drugą sobotę września można było podziwiać wieczorny rajd wąskimi uliczkami chojnickiej Starówki w wykonaniu czołówki polskich kierowców rajdowych. Niestety, najpierw pojawiło się na FB Rallyland (18.07) oświadczenie Ireneusza Koryckiego, że podjął decyzję o wycofaniu się z organizowania V Rajdu Chojnickiego. „W dniu dzisiejszym "przekazałem pałeczkę" i dalsze przygotowania poprowadzą inne osoby. Kto? Niebawem się na pewno dowiecie. Od 1 sierpnia tego roku rezygnuję też z pełnienia funkcji Prezesa Automobilklubu.” - podano na profilu Automobilklubu.

Natomiast wczoraj (8.08) na FB Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej pojawiło się obszerne oświadczenie podpisane przez Automobilklub Koszaliński, że V Rajd Chojnicki, zaplanowany na 28.08, został odwołany. Kilka fragmentów oświadczenia: „5. Rajd Chojnicki impreza Automobilklub Rallyland po 5 latach miała powrócić na rajdową mapę Polski. Nas, jako organizatora RMPZ, bardzo ucieszyło, gdy na początku roku organizatorzy zgłosili chęć dołączenia do naszego cyklu, którą z miejsca przyjęliśmy. Odbyliśmy w tej kwestii wiele rozmów i kilka spotkań. Pod koniec kwietnia pojechaliśmy do Chojnic, by obejrzeć trasy wybrane przez organizatorów oraz miejsca na bazę rajdu i park serwisowy. Oesy zrobiły na nas doskonałe wrażenie, nie wspominając o niesamowitym prologu, który już dobrze znaliśmy z ubiegłych lat. Po tej wizycie ułożony został harmonogram rajdu i miały zostać przygotowane wszystkie dokumenty. (…) Na początku lipca chcieliśmy ponownie spotkać się w Chojnicach z przedstawicielami Automobilklub Rallyland. Wtedy doznaliśmy pierwszego szoku - w rozmowie telefonicznej prezes tego klubu Ireneusz Korycki poinformował nas, że rezygnuje z organizacji rajdu. Wyrażając zrozumienie dla podanych powodów takiej decyzji zaproponowaliśmy pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu rajdu, mimo iż termin złożenia dokumentów upływał za niecałe 3 tygodnie, a nie zostały one przygotowane.

Pojechaliśmy na miejsce i na spotkaniu z Ireneuszem Koryckim zapadła decyzja o organizacji rajdu przez Automobilklub Koszaliński we współpracy z Automobilklub Rallyland. Na miejscu zgromadziliśmy materiały niezbędne do opracowania dokumentów. Wracając z Chojnic dowiedzieliśmy się, że prezes Automobilklub Rallyland zrezygnował nie tylko z organizacji rajdu, lecz także z funkcji prezesa klubu. (…) Następna nasza wizyta w Chojnicach miała miejsce w ubiegły czwartek. Spotkaliśmy się z Wójtem Gminy Chojnice, Starostą Powiatu Chojnickiego i Wiceburmistrzem Chojnic. Wszyscy samorządowcy zadeklarowali wsparcie rajdu, co zostało poparte wydaniem pozytywnych opinii na jego organizację. (…) Otrzymaliśmy kilka dni temu odpowiedź z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, która pozytywnie zaopiniowała tylko sobotni prolog rajdu, nie wyrażając zgody na rozegranie niedzielnych odcinków specjalnych. Wierząc, że mamy argumenty, by decyzja została zmieniona, zaczekaliśmy do dziś, by przeprowadzić kolejne rozmowy w tej sprawie. Dosłownie przed chwilą ostatecznie dowiedzieliśmy się, że w tym roku rajd nie będzie mógł się odbyć. Zrobiliśmy wszystko, by w ekstremalnie krótkim czasie uratować rundę naszych mistrzostw, jednak, jak się okazało, decydującym argumentem stały się "sezon urlopowy oraz działania przewidziane" policji, przez które "istnieje możliwość niewystarczającej ilości funkcjonariuszy do 2-dniowego zabezpieczenia imprezy".

Grafika odwołanego V Rajdu Chojnickiego z FB tej imprezy.

Tagi: