XXV Festiwal Szant otworzyły dźwięki żeglarskiego dzwonu

Dodane: 2022-08-13

Wczoraj (piątek 12.08) uroczyście zainaugurowano jubileuszowy XXV Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach. Po „aferze” z koszulkami „konstytucyjnymi” zamiast ENEI nowym strategicznym sponsorem imprezy został Alior Bank.

Nawiązał do tej sytuacji wójt Zbigniew Szczepański witając konferansjerów festiwalu, którymi jak co roku są członkowie zespołu Perły i Łotry Michał Gramatyka oraz Wojciech Harmensa. W 2019 członkowie zespołu jeden z utworów wykonali ubrani w koszulki z napisem „Konstytucja”, które do dziś nosi Lech Wałęsa.

Zbigniew Szczepański nie omieszkał w trakcie uroczystości otwarcia promować gminę Chojnice: - „Od 32 lat jestem wójtem najpiękniejszej, największej i przed dwoma laty najbogatszej gminy wiejskiej w Polsce”. Wspomniał ponadto o trwających obchodach 100-lecia powstania pierwszego śródlądowego klubu żeglarskiego w Polsce, co miało miejsce w 1922. Nawiązał także do piątej rocznicy nawałnicy, która w 2017 przerwała festiwal szant. Witając gości imprezy rozpoczął od powitania mieszkańców gminy: - Ze względu na to, że zbliżają się wybory samorządowe, które cholera wie kiedy będą, to muszę najpierw przywitać mój elektorat wyborczy, czyli mieszkańców gminy Chojnice – stwierdził włodarz gminy.

Ze Zbigniewem Szczepańskim na scenie był wiceprezes Alior Banku Paweł Tymczyszyn. Wójt wręczył jemu wyjątkowy prezent, czyli egzemplarz słynnych gaci ze Swornegaci. Ten sam upominek trafił także do rąk liderów Perłów i Łotrów z okazji 25-lecia tego zespołu.

Wczoraj wystąpili: Węże z Poligonu, Własny Port z Bydgoszczy, Klang, Atlantyda oraz Jan i Klan. Dziś (13.08) od 19.00 w amfiteatrze im. Ottona Weilanda będą śpiewać szanty: Perły i Łotry, Orkiestra Samanta, The Nierobbers, Tortuga oraz duet Dominka Żukowska i Andrzej Korycki.

Na zdjęciu w artykule zepół szantowy z Bydgoszczy "Własny Port". Więcej zdjęć w pokazie slajdów.

Tagi: