Młodzi lewicowcy zbierali podpisy pod petycjami ws. połączeń kolejowych

Dodane: 2022-08-16

Dziś (16.08) na chojnickim Starym Rynku działacze z Młodzi Razem Pomorskie, Młoda Lewica - Pomorskie i Razem Pomorze zbierali podpisy pod petycjami ws. poprawy połączeń kolejowych Chojnic z Trójmiastem. Ich adresatami są władze PKP oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.

Akcja trwała od 11.00 do 16.00. Pomagają w niej działacze Stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Chojnice, którzy do końca sierpnia będą dalej zbierać podpisy mieszkańców miasta pod tymi petycjami.

Jest także możliwość złożenia swojego podpisu online. W piśmie adresowanym do marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka (jego zastępca chojniczanin Leszek Bonna jest odpowiedzialny m.in. za „resort” komunikacji publicznej) podano m.in.: „Pomorska Kolej Metropolitalna przechodzi od 2021 roku przez proces elektryfikacji, który ma zapewnić na linii większy komfort podróży i możliwość wprowadzenia do taboru PKM-ki bardziej ekologicznych pojazdów. Nie negując zalet tego procesu, chcemy zwrócić uwagę na opłakany stan kolei na drugim końcu województwa. Obecnie dojazd do stolicy województwa z miasta powiatowego Chojnice koleją jest sporym wyzwaniem. (…) Panie Marszałku, mieszkańcy i mieszkanki średnich i małych miejscowości, takich jak Chojnice, potrzebują jasnej deklaracji z Pańskiej strony. Jaka jest realna szansa na poprawę jakości połączeń kolejowych z Chojnic do Gdańska, jakie Pan działania w tej kwestii ma w planach podjąć i jakie są realne możliwości na uruchomienie bezpośredniego połączenia na trasie Chojnice - Kościerzyna - Gdańsk/Gdynia?"

W liście do władz Polskich Kolei Państwowych:Chcemy zwrócić uwagę na opłakany stan kolei na drugim końcu Pomorza. Chojnice, miasto powiatowe na południu województwa pomorskiego i jedno z większych miast w tymże województwie, zostało przez polską kolej zapomniane - dojazd do Trójmiasta dla mieszkańców i mieszkanek Chojnic stanowi wyzwanie. Dziś z Chojnic do Gdańska odjeżdżają bezpośrednie pociągi 2 razy w ciągu dnia. W drugą stronę sytuacja wygląda bardzo podobnie. Alternatywą dla tych bezpośrednich połączeń są połączenia z przesiadką w Tczewie bądź Kościerzynie - taka podróż nie jest dla mieszkańców i mieszkanek Chojnic ani komfortowa, ani w żaden sposób nie może konkurować z alternatywą dla osób podróżujących na trasie Gdańsk - Chojnice, którą jest samochód.”

Tagi: