RM Chojnic dołoży 150 tys. zł do oświetlenia stadionów i hali

Dodane: 2022-08-17

Na sesji RM Chojnic, zwołanej na 22.08, w projekcie nowelizacji budżetu miasta jest zwiększenie wydatków bieżących na „zakup energii, usług, materiałów i wyposażenia” o 159 tys. zł. Skarbnik Miasta Wioletta Szreder uzupełniła radnym na posiedzeniu komisji z 16.08 tę informację, że 150 tys. zł idzie na „oświetlenie stadionów i OSiR-u”.

Jak wiadomo lampy oświetlające stadion przy ul. Mickiewicza są zasilane z agregatu prądotwórczego na olej napędowy. W 2015 szacowano, gdy oddawano lampy i agregat do użytku, że na jeden mecz zużyje on paliwa od 1,5 tys. zł do 2,5 tys. zł. Informacje podane na posiedzeniu zainspirowały szefa Komisji Kultury i Sportu Marka Szanka do zadania następującego pytania: - A co z pozostałymi naszymi obiektami, jak ChCK czy Biblioteka Miejska? Co ze środkami na ich utrzymanie? Pomyślmy też o szkołach i pozostałych instytucjach publicznych.

Burmistrz Arseniusz Finster tak m.in. odpowiedział radnemu: - W ciągu roku nie możemy zmieniać uchwał podatkowych. Mamy wpływ tylko na stawki podatku od nieruchomości. Czekamy na ruch rządu odnośnie naszych udziałów w PIT, CIT, wysokości subwencji, których wzrost zrekompensowałby nam wzrost cen energii. Jeśli to nie nastąpi, to może być taki moment, że będziemy wyłączali niektóre jednostki. Tak może być z basenem prowadzonym przez powiat człuchowski, który może być zamknięty, o ile samorządy gminne nie dołożą się do basenu. Jeżeli koszty ogrzewania Biblioteki wzrosną np. o 100 tys. zł, których nie mamy, to mamy dwa wyjścia. Albo dogadamy się z dostawcą ciepła, że zapłacimy w przyszłym roku, albo zamkniemy na dwa miesiące bibliotekę. Panie Marku, swoim środkami staramy się załatać pojawiające się dziury.

Przed kilkoma dniami na stronie partnerskiego miasta w Niemczech pojawił się komunikat pn. Środki oszczędności energii podjęte przez miasto Emsdetten. Napisano w nim m.in.: „Kryzys energetyczny dotyka nas wszystkich – czy to w administracji miejskiej, prywatnych gospodarstwach domowych, firmach czy stowarzyszeniach. Wszyscy będziemy musieli dostosować się i obniżyć nasze standardy”, apeluje burmistrz Oliver Kellner do wszystkich mieszkańców Emsdetten.” W trybie natychmiastowym podjęto następujące działania oszczędnościowe: wyłączono ciepłą wodę w toaletach i kuchniach herbacianych w ratuszu oraz lodówki w salach konferencyjnych, zmniejsza się oświetlenie zewnętrzne budynków miejskich. Od października realizowane będą kolejne działania: fontanny w centrum miasta zostaną wyłączone od 1 października 2022 r. (zwykle tylko wtedy, gdy nadejdzie mróz), temperatura w pomieszczeniach biurowych spadnie do 19 stopni. Rozważane jest obniżenie temperatury pryszniców w halach sportowych, wyłączenie oświetlenia na boiskach sportowych, obniżenie temperatury pomieszczeń w muzeach i fabryce Stroetmanna czy ograniczenie czasu ich otwarcia. Być może zostanie ograniczone oświetlenie uliczne lub nie zamontuje się lampek bożonarodzeniowych. Miasto Emsdetten postanowiło przyspieszyć realizację planowanych inwestycji ograniczających zużycie energii elektrycznej i cieplnej.

A może w Chojnicach rozpocznijmy oszczędzanie od np. wyłączenia iluminacji obiektów zabytkowych i pomników, czy wniosku do PZPN o zmianę czasu rozgrywania meczów na godziny, kiedy świeci słońce?

Zdjęcie radnego Marka Szanka z posiedzenia komisji z 16.08.2022.

Tagi: