Zadaszenia nad widownią w Fosie Miejskiej nie będzie

Dodane: 2022-08-22

Po oddaniu do użytku zmodernizowanego obiektu w Fosie Miejskiej nie raz było słychać głosy, że przydałoby się zadaszenie nad widownią, które ochroniłoby i przed słońcem, i przed deszczem. Najczęściej krytykowała ten brak Maria Eichler, ongiś szefowa oddziału Gazety Pomorskiej. Na dzisiejszej (22.08) sesji RM odniósł się do tego burmistrz Arseniusz Finster.

Po sobotniej (20.08) części Nocy Operetkowych, podczas której padał rzęsisty deszcz, Maria Eichler na swym FB tak m.in. napisała: „W kwestii zadaszenia widowni wypowiadałam się już tak wiele razy, że staje się to nudne. Żałuję, że miłośnicy kultury i sztuki nie mają takiego przebicia, jak kibice piłki nożnej, bo dla nich PZPN potrafi załatwić zadaszenie trybun. Jeśli chodzi o scenę, to kompletnie nie mogę pojąć, dlaczego jej zadaszenie jest takie kuse.”

Jeszcze wczoraj (21.08) burmistrz Arseniusz Finster w komentarzu na FB zapowiedział w krótkiej polemice, że wątek zadaszenia rozwinie następnego dnia, czyli w dniu sesji RM. Stało się to podczas sprawozdania z działań władz miasta w okresie międzysesyjnym. Przy okazji podał dane statystyczne dotyczące nakładów miasta na kulturę i sport.

- W mieście panuje pogląd, że więcej pieniędzy idzie na sport, niż na kulturę, a jest dokładnie odwrotnie. Na kulturę w wydatkach bieżących jest w 2022 5,7 mln zł. To utrzymanie ChCK i biblioteki, granty, nagrody czy dotacja na Dni Chojnic. Natomiast wydatki bieżące na sport, to 4,1 mln zł. Są w tym pieniądze na granty, nagrody, stypendia, zakupy, usługi, utrzymanie obiektów sportowych, dopłata do basenu. Proszę więc już nie używać argumentu, że miasto hołubi sport i nie dba o kulturę. Także wydatki majątkowe w ostatnich latach były wyższe na kulturę, niż na sport. Na budowę ChCK, remont Fosy i zakup nagłośnienia do amfiteatru wydaliśmy 25 mln zł, a wydatki na stadion przy ul. Mickiewicza i MODRAK wyniosły ok. 20 mln zł. Co do zadaszenia na stadionie, to jest wymóg PZPN, a nie mój pomysł. Fosa jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie zgodzi się na montaż stałego zadaszenia. Natomiast składane jest bardzo drogie w budowie, o ile w ogóle technicznie wykonalne – stwierdził na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Chojnic włodarz miasta.

Tagi: