`Myślenie, że przy każdym osiedlu może powstać park jest nierozsądne`

Dodane: 2022-08-25

Większością głosów przyjęto na ostatniej sesji RM (22.08) wniosek klubu radnych Projekt 2023, by pojawił się wkrótce projekt uchwały dotyczący rozbudowy kompleksu MODRAK o boisko z żywą trawą. Część samorządowców ma obawy, czy wystarczy miejsca na minipark osiedlowy.

Tytuł artykułu jest fragmentem wypowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera z dyskusji nad wnioskiem. Przypomnijmy, że przed kilku laty z inicjatywy działaczy MKS Chojniczanka radni z Komisji Kultury i Sportu podjęli wniosek popierający powstanie kolejnego boiska w kompleksie przy osiedlu Bursztynowym. Natomiast w ub. roku powstała inicjatywa miejscowego samorządu mieszkańców, by na terenie pomiędzy powstającym miejskim żłobkiem, a „Modrakiem”, powstał minipark osiedlowy. Jak wynika z otrzymanej koncepcji przygotowanej przez szefową SM Osiedla Hallera – Bursztynowe Kornelię Żywicką (architekt z zawodu), raczej nie będzie już miejsca na kolejne boisko poza terenem dotychczas zajmowanym przez Modrak. Pisaliśmy o tym w maju 2022.

Jak poinformował na sesji burmistrz Arseniusz Finster, jest możliwość pozyskania dotacji przez I-ligową Chojniczankę z Ministerstwa Sportu na budowę boiska treningowego. We wniosku jest „zabezpieczona” kwota 130 tys. zł na realizację projektu. Włodarz miasta zadeklarował, że na posiedzenia komisji RM przed kolejną sesją trafi do konsultacji koncepcja z mapą, na której będzie zaznaczone usytuowanie nowego boiska. - Jeśli nie będzie pasowało z jakimś drzewem, krzewem czy tulipanem, to będziemy radzić – stwierdził Arseniusz Finster.

Bartosz Bluma zapytał burmistrza, czy jest możliwość zrealizowania boiska w innym miejscu na terenie miasta, gdyż samorządowcy z osiedla planują na tym terenie utworzyć minipark. - Chciałbym przypomnieć, że został wcześniej przegłosowany i skonsultowany wniosek ws. powstania boiska treningowego przez radnych z komisji kultury i sportu. W mojej ocenie na tym terenie zmieści się, i boisko, i to co chcą mieszkańcy – odpowiedział radnemu burmistrz.

Głos zabrał także Stanisław Kowalik: - Przed dwoma miesiącami wraz z dyrektorem Rekowskim, przewodniczącą Kornelią Żywicką i radnym Andrzejem Platą obejrzeliśmy ten teren. Stwierdziliśmy wtedy, że po wybudowaniu żłobka i dróg dojazdowych będziemy realizowali teren rekreacyjny z uwzględnieniem boiska. Natomiast p.Rekowski zadeklarował, że teren rekreacyjny będzie budowany w formie kilku ławek. Także uważam, że obie te koncepcje, czyli boisko i rekreacja, zmieszczą się obok siebie.

Również Andrzej Plata, radny z tego rejonu miasta, wypowiedział się na sesji: - Byłem wiosną na zebraniu osiedlowym, gdzie mieszkańcy domagali się powstania w tym miejscu terenu do rekreacji. Mam nadzieję, że działalność sportowo – rekreacyjna będzie dostępna dla mieszkańców, a projekt będzie pomysłowy.

Przed głosowaniem wypowiedział się ponownie burmistrz Arseniusz Finter: - Nie odcinamy mieszkańców osiedla Bursztynowego od dostępu do terenów zielonych. Niedawno powstała ulica Rybacka, która łączy się z modernizowaną ul. Igielską mającą ścieżkę rowerową. Takie myślenie, że przy każdym osiedlu może powstać park, jest moim zdaniem myśleniem nierozsądnym.

Wniosek poparło 13 radnych, 6 wstrzymało się od głosu (Bluma, Januszewski, Kłosowska, Kreft, Pestka i Tobolski).

Więcej zdjęć terenu pomiędzy Modrakiem, a budowanym żłobkiem, na FB Chojnice TV.

Tagi: