Janusz Trzebiatowski zaprezentuje swoje znaki graficzne i oznaki

Dodane: 2022-09-09

 

ChCK zaprasza w środę 14.09 na godz. 18 na wykład Moniki Szczukowskiej o “Modernistycznych znakach graficznych i oznakach z lat 1956-1989 artysty grafika Janusza Trzebiatowskiego” i krótkiej historii nowoczesnego projektowania graficznego.

Janusz Trzebiatowski (ur. 1936) jest autorem ponad 100 znaków graficznych i ponad 300 oznak. Zaprojektował m.in. znak graficzny (logo) Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Domu Kultury Pałac Pod Baranami w Krakowie, Huty im. Lenina, Mostostalu Chojnice, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Teatru Ludowego w Nowej Hucie, Chojnickiego Centrum Kultury, Gazety Krakowskiej, Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi Sekcja Taternicza, Akademickiego Klubu Przewodników Tatrzańskich czy Domu Kultury Huty im. Lenina w Nowej Hucie.

Od 1956 roku zaprojektował przeszło kilkaset projektów graficznych oznak: miniaturowych dzieł zasadzających się na skrótowości i czystości przekazu oraz jednoczesnej absolutnej precyzji, a co za tym idzie będących czytelnym i przyciągającym znakiem plastycznym. Spośród tego wyjątkowego w Polsce zbioru prac wyróżniają się oznaki turystyczne czy oznaki zaprojektowane dla i powiązane z Chojnicami. Zaskakują nowoczesnością swoich form i witalnością oznaki rajdów studenckich i turystycznych - wiele z nich powiązanych z Oddziałem Akademickim PTTK w Krakowie - oraz znaki i oznaki powstałe dla rozpoznawalności górskiego przewodnictwa studenckiego w Polsce, jak dla Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, Studenckiego Koła Przewodników Tatrzańskich, i Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie.

Przeszło 20 oznak artysta zaprojektował dla samych Chojnic. Nie ulega dyskusji, że wraz z jego znakami graficznymi zbudowały one, i definiują do dziś, kulturę wizualną miasta. Starsze pokolenia mieszkańców zetknęły się z seriami oznak, które dały fantastyczny i nowoczesny wizerunek Dniom Folkloru, Dniom Chojnic, Mostostalowi, Muzeum Historyczno-Etnograficznemu, czy MZKS Chojniczanka.

Od ponad 40 lat Janusz Trzebiatowski współpracuje z tym samym wybitnym i wspaniałym krakowskim grawerem Alojzym Borowiczem (ur. 1935), który zajmuje się grawerstwem od 1953 roku. Jego pracownia grawerska jest najstarszą w Krakowie. Obecny na wykładzie autor wyjaśni podstawowe zasady dobrego projektowania graficznego i opowie o zaprojektowanych przez siebie znakach graficznych (logo) i oznakach oraz historii ich powstawania.

Wykładowi towarzyszy kameralny pokaz wyboru projektów znaków graficznych i oznak zaprojektowanych przez Janusza Trzebiatowskiego na przestrzeni lat 1961-2018, w tym tych artystycznych realizacji komunikacji wizualnej związanych z Chojnicami.

ChCK

 

Tagi: