Od 1 stycznia woda i ścieki mają podrożeć z 13,37 zł na 19,32 zł

Dodane: 2022-09-12

Miejskie Wodociągi złożyły niedawno do Wód Polskich wniosek o zmianę taryfy za dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Jeśli zostanie zatwierdzony, to od 1.01.2023 woda zamiast 3,29 zł brutto będzie kosztować 4,98 zł; a ścieki podrożeją z 10,08 zł na 14,34 zł za 1 m3.

Miejskie Wodociągi w skali roku zużywają ok. 5 GWh energii elektrycznej. Przy aktualnej cenie za 1 MWh wynoszącą 319 zł netto w 2022 zapłacą ENEI 2,3 mln zł. Ale od Nowego Roku 2023 stawka wzrasta aż do 1515 zł. Daje to kwotę 8 mln zł. Podrożały ponadto inne surowce i materiały zużywane w oczyszczalni ścieków. - Nie mam pojęcia co zrobią z wnioskiem MW Wody Polskie. Może będą grać na czas, może odeślą do jakichś poprawek. Przy założeniu, że 4-osobowa rodzina zużywa średnio 3 m3 na osobę, daje to 71 zł na rodzinę miesięcznie więcej. Jeśli ta taryfa nie przejdzie, to brakujące ok. 6 mln zł będzie musiał pokryć budżet miasta – poinformował na dzisiejszej (12.09) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Jeszcze większy ból głowy z powodu podwyżek czeka mieszkańców 6 domów wielorodzinnych przy ul. 31 Stycznia zasilanych przez lokalną kotłownię zarządzaną przez b.MZEC. Została ona zmodernizowana, by zamiast spalania w kotłach węgla, mogła zużywać gaz ziemny. - Do niedawna płacili ci mieszkańcy za 1 GJ ciepła 61 zł, teraz mają płacić aż 302 zł za 1 GJ. Horrendalne kwoty wychodzą za CO i ciepłą wodę. To skutek tego, że PGNiG zaliczył b.MZEC do grupy odbiorców przemysłowych, a nie do zużywających na potrzeby mieszkaniowe. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to wspólny wykup przez podmioty zarządzające domami na tym osiedlu tej kotłowni, by mieć korzystniejszą taryfę za gaz – przekazał włodarz miasta.

Więcej w naszej relacji video z konferencji prasowej.

Aktualizacja z g. 14.00.

Burmistrz Arseniusz Finster przysłał do Redakcji uzupełnienie swojej informacji dotyczącej cen za ciepło w domach zasilanych z kotłowni przy ul. 31 Stycznia. Dyrektor chojnickiego oddziału SEC (b.MZEC) poinformował burmistrza, że w parlamencie trwają prace nad ustawą o dodatku osłonowym, która obejmie także mieszkańców tych domów wielorodzinnych, którzy są zasilani w ciepło przez podmioty gospodarcze. Jeśli ustawa będzie przyjęta w aktualnym kształcie, to przy ul. 31 Stycznia będą płacić nie 302 zł za 1 GJ, a 150 zł. Brakujące 150 zł do 1 GJ otrzyma budżet miasta z budżetu państwa, by następnie to przekazać do b.MZEC-u.

Tagi: