Na terenach zielonych przy Derdowskiego ma powstać farma paneli fotowoltaicznych

Dodane: 2022-09-20

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (26.09) stanie projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla terenu przy ul. Derdowskiego. Powodem jest wniosek inwestora, który zamierza tam ustawić panele fotowoltaiczne o mocy powyżej 500 kW.

Sprawa była omawiana na wczorajszym (19.09) posiedzeniu Komisji Budżetu. Zaprosił na nią dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego Waldemara Gregusa przewodniczący komisji Kazimierz Jaruszewski. Poproszony o przedstawienie sprawy planu przy ul. Derdowskiego lakonicznie wyjaśnił, że na wniosek inwestora planującego zamontować panele fotowoltaiczne o mocy ponad 500 kW trzeba dodać zapis o możliwości prowadzenia produkcji na tym terenie. Aktualne zapisy w Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru nie dopuszczają takiego rozwiązania. Także Studium będzie musiało być znowelizowane.

Dopiero po pytaniu radnego Andrzeja Gąsiorowskiego, który zasugerował, że tym inwestorem jest właściciel pobliskich zakładów mięsnych, dyrektor Gregus potwierdził domniemania b.burmistrza Chojnic. - Ta zmiana nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten teren podlega bowiem ochronie krajobrazu Starego Miasta. Udało nam się wypracować z Konserwatorem kompromis w tej sprawie, do czego zapewne przyczyniła się niedawna zmiana na tym stanowisku – przekazał radnym Waldemar Gregus.

By uzyskać 500 kW mocy trzeba ustawić około 1500 paneli. Niedawno na wiejskim zebraniu w Odrach w gminie Czersk jego uczestnicy byli przeciwko montażu paneli fotowoltaicznych w tej miejscowości na powierzchni ok. 5 ha.

Link do relacji na WizjaLokalna.pl. Mapka pochodzi z biuletynu sesyjnego, a teren przy ul. Derdowskiego z panelami jest fotomontażem wykonanym w Redakcji.

Tagi: