Burmistrz Czerska popiera przeniesienie wyborów samorządowych na wiosnę 2024

Dodane: 2022-09-21

Niedawno zapytaliśmy starostę Marka Szczepańskiego o pogląd ws. przeniesienia wyborów samorządowych z jesieni 2023 na wiosnę 2024. Ma negatywne zdanie o tym pomyśle PiS. Inne zdanie w tej sprawie ma b.wicestarosta chojnicki, burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.

Pytanie w tej sprawie zadał włodarzowi Czerska portal WizjaLokalna.pl. Zdjęcie burmistrza ze strony UM Czersk, 

Powrót do wiosennego terminu wyborów samorządowych (tak, jak to było w latach 90-tych XX wieku) jest jak najbardziej wskazany. Pozwoli nowo wybranemu wójtowi lub burmistrzowi przejąć obowiązki na początku roku i przygotować własny projekt budżetu na kolejny rok. Absolutorium i wotum zaufania  za pierwszy rok nowej kadencji także będzie dotyczyło już nowo wybranego włodarza, a nie jego poprzednika. Nowo wybrana rada gminy także miałaby łatwiej rozpoczynając swoją kadencję na początku, a nie pod koniec roku.

W mojej opinii wybory samorządowe, szczególnie wybory do rad gmin oraz wybory burmistrza/wójta/prezydenta powinny być maksymalnie odpartyjnione. Organizacja wyborów samorządowych w terminie zbliżonym do parlamentarnych na pewno upartyjniłaby te wybory. Kampania wyborcza, prowadzona głównie przez komitety partii politycznych, m.in. w telewizji i innych mediach dawałaby preferencje kandydatom popieranym przez te partie, stawiając na gorszej pozycji kandydatów niezależnych, reprezentujących lokalne komitety wyborcze.

Jako były wieloletni sekretarz Gminy Czersk odpowiadający za organizację wyborów w naszej gminie zdaję sobie również sprawę, że ze względów organizacyjnych, logistycznych oraz obowiązujących zasad finansowania kampanii wyborczej przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i samorządowych w niemalże tym samym czasie byłoby bardzo trudne.

Reasumując – uważam, że oddzielenie w czasie jednych i drugich wyborów oraz oddzielna kampania wyborcza przed każdymi z nich jest dobrym rozwiązaniem.”

Tagi: