Straż Miejska będzie gospodarzem rewitalizowanego dworca PKP

Dodane: 2022-10-04

Zgodnie z harmonogramem posuwają się prace rewitalizacyjne dworca kolejowego i jego najbliższego otoczenia. Po ich zakończeniu jego głównym lokatorem będzie Straż Miejska, która przeniesie się tam z ratusza i Wszechnicy.

W ub. tygodniu na kolejnej roboczej naradzie u wykonawcy remontu dworca pojawił się Konserwator Zabytków z Gdańska Jan Tusk, który ma pieczę nad tym zadaniem. Pozytywnie ocenił prace przy rekonstrukcji sufitu i przy odwzorowywaniu odkrytych tapet w korytarzu i holu głównym. - Konserwator zalecił nam, by na całej długości holu wykonać tapety w takiej technice, jak sprzed lat. Ponadto pozytywnie ocenił odnowienie kolorystyki elewacji i zgodził się na zmianę w projekcie i pozostawienie jej, jako dwukolorowej: żółtej i czerwonej – poinformował na poniedziałkowej (3.10) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Pod koniec listopada planowana jest kolejna wizyta Konserwatora Zabytków, podczas której ma zostać uzgodniona kolorystyka posadzki oraz detale wewnętrznego oświetlenia dworca. Po niej prawdopodobnie zostanie zorganizowana „wycieczka” po odnawianym dworcu dla lokalnych mediów.

Natomiast burmistrz Arseniusz Finster przekazał informacje dotyczące prac nad wdrażaniem koncepcji zagospodarowania pomieszczeń dworcowych. Sporą ich część przejmie chojnicka Straż Miejska, która opróżni dotychczas zajmowane lokale we Wszechnicy i w ratuszu. Będzie ona także dozorowała obiekt i nim administrowała. Jak już wcześniej podawaliśmy, także część zbiorów zgromadzonych przez członków Stowarzyszenia Miłośników Kolejnictwa zostanie w budynku dworca wyeksponowana, ale najprawdopodobniej – niestety – tylko w gablotach. W trakcie konferencji prasowej Aleksander Knitter, działacz ChKS Kolejarz, zwrócił się do burmistrza Arseniusza Finstera z prośbą o znalezienie miejsca na dworcu dla zbiorów z pucharami i medalami zdobytymi przez klub z ul. Lichnowskiej, praktycznie sąsiada węzła kolejowego. Burmistrz obiecał pozytywne rozpatrzenie wniosku władz Kolejarza.

Włodarz miasta zabiega ponadto u władz PKP Nieruchomości, by do otwarcia dworca planowanego na lato 2023, rozebrały betonowy płot jeszcze stojący przy placu dworcowym oraz dokonały odnowienia budynku przy b.dworcu autobusowym.

Slajd - zdjęcie z archiwum, ilustracja - wizualizacja zrewitalizowanego dworca PKP.

Tagi: