Wymiana lamp ulicznych poczeka na rządowy program wsparcia

Dodane: 2022-10-05

Jednak nie tak szybko, jak wcześniej zapowiadał burmistrz Arseniusz Finster, rozpocznie się realizacja wymiany sodowych lamp ulicznych należących do miasta. Ratusz poczeka na wejście w życie rządowego programu „Polski Ład – Oświetlenie”.

O tym, że rząd RP pracuje nad jego założeniami dowiedział się włodarz miasta podczas spotkania z przedstawicielem spółki energetycznej ENEA Oświetlenie. Środki z niego mają być skierowane do samorządów na wymianę energochłonnych lamp ulicznych na oszczędne LED-owe. Dotacja może być na poziomie nawet 95%.

- Nie ma sensu teraz wymieniać lampy, bo przepadłaby nam szansa na dofinansowanie. Zamierzam spotkać się z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim, by dowiedzieć się o planowany termin wejścia w życie tego programu – przekazał na poniedziałkowej (3.10) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Póki co miasto zamierza wkrótce ogłosić przetarg na wykonanie projektu tej wymiany lamp na LED-owe. Jeśli zostanie pozyskane dofinansowanie z Polskiego Ładu w odpowiedniej wysokości, to także 1500 lamp ENEI wraz z podobną ilością miejskich lamp, otrzymałoby nowoczesne LED-owe oprawy. Gdyby ten plan nie wypalił, to ENEA wymieniłaby je na swój koszt, a miasto spłacałoby je w ratach ze środków zaoszczędzonych na mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Natomiast na ten moment burmistrz wyklucza ograniczanie ilości włączonych lamp ulicznych, by zmniejszyć zużycie coraz droższej energii elektrycznej. - Przede wszystkim nie mamy narzędzi umożliwiających np. wyłączenie co drugiej lampy. Możemy wyłączyć albo pół obwodu, albo cały. Poza tym po takiej akcji zmniejszyłoby się bezpieczeństwo na chojnickich ulicach i przejściach dla pieszych. Jestem daleki od takich ograniczeń – zapewnił Arseniusz Finster.

Tagi: