Będzie audyt CO i CW w miejskich placówkach

Dodane: 2022-10-06

W poniedziałek 3 X w sali obrad RM odbyła się narada szefów miejskich placówek oświatowych, kulturalnych i „sportowych” z udziałem burmistrza Arseniusza Finstera, by wspólnie znaleźć sposoby na zmniejszenie zużycia energii cieplnej.

Uzgodniono, że zostanie przeprowadzony w miejskich obiektach audyt istniejących instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, który ma wykazać ewentualne sposoby na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i podgrzanie wody. Burmistrz zadeklarował, że jeśli wykażą one mierzalne oszczędności, to pieniądze na ich wdrożenie znajdzie w budżecie miasta.

- Jeśli analizy wykażą, że opłacalne jest przejście z tradycyjnej instalacji ciepłej wody, gdzie funkcjonuje całą dobę i 7 dni w tygodniu tzw. cyrkulacja z ciągłym jej podgrzewaniem, na elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, to to zrealizujemy – zapewnił włodarz miasta.

Innym pomysłem na właściwe zużycie CO jest zamontowanie na głowicach grzejników specjalnych nasadek, które mają uniemożliwić zmianę nastaw przez uczniów. Nie będzie natomiast zmniejszania temperatury zimą w salach lekcyjnych. Ponadto we wszystkich szkołach została zmniejszona moc zamówiona w b.MZEC-u. Wejdzie to w życie od 1.01.2023.

Zwraca burmistrz też uwagę na podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. - Zdarzało się, że wieczorem widziałem z auta zapalone oświetlenie we wszystkich klasach w naszej szkole. O tej porze trwało tam ich sprzątanie. Tak nie może być. Po zakończeniu sprzątania w danej sali powinno się wyłączyć w niej lampy – zauważył Arseniusz Finster.

Zdjęcie - Jakub Gruca / newspix.pl

Tagi: