Zegar słoneczny w parku 1000-lecia z nieczytelnym opisem

Dodane: 2022-10-07

Przed 10 laty zakończyła się rewitalizacja parku 1000-lecia. Niektóre elementy jego wyposażenia „proszą” o przywrócenie początkowej świetności. Jednym z nich jest tabliczka z opisem zasad działania zegara słonecznego. Nic z niej nie da się odczytać.

Rok później, czyli w 2013, zrewitalizowany park 1000-lecia otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „za najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Pomorskiego. Ta informacja jest umieszczona na tabliczce na głazie opodal zegara słonecznego. Natomiast zwiedzający park, którzy zatrzymają się przy zegarze słonecznym, nic nie odczytają z tablicy przy nim. Pierwsza wersja tablicy zawierała m.in. współrzędne geograficzne nie Chojnic, a … Mielca. Po artykule na jednym z lokalnych portali została wymieniona na koszt wykonawcy. Mamy zdjęcia z 2012, dlatego wiemy, że były na niej informacje o tym, jak odczytywać wskazania zegara, co na nim umieszczono, co to jest „analemma”. Niestety, dziś nie jest możliwe odczytanie tych informacji.

Kolejnym przykładem zapomnianego elementu wyposażenia parku 1000-lecia jest monitor telewizyjny opodal Audytorium. Dziś wzbudza jedynie pytania młodzieży w parku. Gdy wkrótce po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w tymże Audytorium była plenerowa konferencja prasowa burmistrza Arseniusza Finstera, to na tym „telewizorze” były wyświetlane slajdy pokazujące park przed, w trakcie i po zakończeniu robót budowlanych. Może warto naprawić to urządzenie, albo je usunąć, jeśli nie ma UM pomysłu na wykorzystanie.

Więcej zdjęć i z 2012, i z 2022, na FB Chojnice TV. Na slajdzie widok tablicy przy zegarze z 2012. Po lewej foto z 2022 "telewizora" przy audytorium.

Tagi: