Stowarzyszenie `Dworek Polski` wróciło z Cypru

Dodane: 2022-10-20

Delegacja ze Stowarzyszenia Dworek Polski uczestniczyła w festiwalu Ayia Napa Medieval Festival na Cyprze, w którym udział brały również inne zagraniczne zespoły, m.in. z Włoch, Ukrainy, Białorusi, Serbii i Brazylii.

Organizatorzy tego wydarzenia zadbali o każdy szczegół, a zespoły utworzyły przepiękny barwny korowód, który każdego dnia przemieszczał się ulicami Ayia Napa oraz prezentował swój program artystyczny. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie najwspanialszych artystów, z których każdy prezentował w inny sposób kulturę, wywołując zachwyt publiczności. Była to niesamowita gra światła, dźwięku i kolorów. Szczególnie miło było nam słyszeć Polaków, mieszkańców i turystów Ayia Napa, których spotkaliśmy naprawdę bardzo wielu.

Byliśmy dumni zostawiając kawałek naszego polskiego kulturowego dziedzictwa za granicą, ubogacając tańcem, a także strojami, paradę oraz scenę. Młodzież z Dworku po raz kolejny spisała się na medal i godnie reprezentowała nasz kraj i region! Na zaproszenie Moniki Panayi z Komitetu Wykonawczego Polskiej Wspólnoty na Cyprze udało się również zorganizować lekcję polskiej historii dla uczniów Szkoły Języka Polskiego Paralimni. Było to bardzo budujące spotkanie, które pokazało jak Polacy mieszkający na Cyprze dbają o zachowanie polskiej kultury i języka.

Na czele z Dyrektor Szkoły Języka Polskiego Paralimni Katarzyną Jurzak - Cebulą razem z uczniami oraz młodzieżą Dworku Polskiego odtańczyliśmy poloneza. Poświęciliśmy również wiele uwagi polskiemu strojowi oraz opowiedzieliśmy o tym jak wyglądało życie polskiej szlachty w nawiązaniu do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Szczególne uznanie zdobyła odtańczona polka i pokaz władania szablą w wykonaniu Piotra Łangowskiego.

Dzieci mogły również przymierzyć poszczególne elementy stroju polskiego jak kołpak, baczmagi, pas kontuszowy oraz wziąć do ręki karabelę. Dziękujemy pracownikom miasta Ayia Napa, które zadbało o wspaniałą organizację i sprawiło, że Ayia Napa Medieval Festival to miejsce, gdzie chce się wracać i znów poczuć jak w starej baśni. Młodzież z Dworku Polskiego wróciła już do szkolnych ław i już wyczekuje kolejnego spotkania, bo zespół otrzymał już zaproszenie na kolejną edycję festiwalu. Szersza relacja z festiwalu dostępna jest na stronie organizacji, a tam nie brakuje pozytywnych komentarzy na temat prezentacji zespołu na Cyprze.

Jak zawsze zapraszamy nowe chętne osoby do dołączenia do zespołu przy okazji nowo rozpoczętego roku szkolnego. Zajęcia zespołu odbywają się w Chojnickim Centrum Kultury oraz w szkole i świetlicy w Lichnowach. Prowadzone są przez Annę Piekarską – Więcławek i Piotra Łangowskiego. Kontakt do zespołu: Tel. 791 507 169.

Anna Piekarska-Więcławek/Dworek Polski

Tagi: