Ks. prof. A. Wierzbicki gościem Chojnickich Dni Tischnerowskich

Dodane: 2022-10-20

Pierwszym wydarzeniem VII Chojnickich Dni Tischnerowskich było spotkanie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim w Czytelni MBP we wtorek 18.10.2022 roku. Rozmowa dotyczyła głównie książki profesora „Między innymi o radości”.

VII Chojnickie Dni Tischnerowskie otworzył w imieniu organizatorów Przemysław Zientkowski. Jak poinformował, w tym roku przypada 140 rocznica urodzin filozofa Ferdynanda Ebnera, którego odkrył ks. Józef Tischner, dlatego wydarzenie poświęcone jest ks. Tischnerowi oraz Ferdynandowi Ebnerowi. Podkreślił także, że Dni Tischnerowskie po raz ostatni odbywają się w dotychczasowej formule, a za rok będą miały już inny charakter.

Gościem pierwszego dnia był ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, filozof i poeta, który opublikował w tym roku zbiór testów „Między innymi o radości”. Z autorem o książce, która ma charakter autobiograficzny, o tytule i o tym, jak wybierał teksty rozmawiała chojnicka dziennikarka Maria Eichler. Profesor Wierzbicki przyznał, że w ostatnich latach dużo pisze. Z okazji 65 urodzin zebrał teksty dotyczące ważnych w jego życiu ludzi i ważnych dla niego spraw. Są tam refleksje nad cudem spotkań, bo – jak mówił – bardzo dużo ciekawych osób spotkał. Są teksty okolicznościowe, wywiady, a także listy. Jak podkreślił, w radości jest przebłysk naszej wieczności, stąd taki tytuł zbioru. Ale jest w nim także piołun, gdyż trochę goryczy też trzeba wypić.

Prowadząca Maria Eichler podkreślała, że pięknie się książkę czyta, że jest bardzo interesująca. – Czytanie jest naprawdę zajmujące – zachęcała wszystkich do sięgania po nią. Odczytała jeden z listów profesora do sądu w obronie oskarżonych aktywistek LGBT+. Rozmowa z profesorem Alfredem Wierzbickim dotyczyła także innych tematów interesujących zarówno prowadzącą, jak i obecnych na spotkaniu osób – w tym kondycji polskiego kościoła, zarzutów o ukrywanie pedofilii, celibatu, potrzeby nauki etyki i religioznawstwa w szkołach. Pytano także o przyczyny niedawnej rezygnacji profesora z pracy w KUL i czy będzie nadal prowadził doktorantów.

Organizatorami VII Chojnickich Dni Tischnerowskich są: Chojnickie Centrum Kultury, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.

Tagi: