Na 10-lecie Kwartalnika Chojnickiego był jubileuszowy tort

Dodane: 2022-11-03

Już od 10 lat ukazuje się „Kwartalnik Chojnicki”. Promocja 41 numeru, jubileuszowego, odbyła się w piątek 28 października 2022 roku w Czytelni. Spotkanie prowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska, której towarzyszyli redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski oraz członek Rady Programowej wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Na początek dyrektor MBP zaprosiła na niespodziankę, którą był występ Martyny Wacławskiej i Piotra Rutkowskiego z chojnickiego Projektu 41. Zaprezentowali oni fragment spektaklu „Hemar – piosenki 20-lecia międzywojennego”, którego premiera, jak poinformował reżyser Grzegorz Szlanga, odbyła się dzień wcześniej. Piosenki poderwały do tańca reżysera, który poprosił Marię Eichler, a Kazimierz Jaruszewski zatańczył z Anną Lipińską.

Po tym muzycznym występie przyszedł czas na wspomnienia. Dyrektor MBP podkreśliła, że już minęło 10 lat od momentu, gdy ukazał się pierwszy numer pisma. Podziękowała burmistrzowi Chojnic za przychylność i wspieranie inicjatywy. Jak mówiła, ten czas szybko zleciał, wiele się zmieniło, zmieniali się autorzy, skład kolegium redakcyjnego i Rady Programowej, ale pozostał inicjator „Kwartalnika” i redaktor naczelny, którym jest Kazimierz Jaruszewski. Następnie głos zabrał właśnie Kazimierz Jaruszewski. Przypomniał, jak zrodził się pomysł wydawania pisma i osoby, które uczestniczyły w jego przygotowaniu. Wspomniał zmarłego w ubiegłym roku Jana Zielińskiego, byłego wiceburmistrza i członka Rady Programowej, który aktywnie uczestniczył w spotkaniach kolegium. W gremium tym zasiadali: Beata Królicka, która była sekretarzem redakcji, Mariusz Brunka i Tomasz Marcin Cisewski. Jak podkreślił, także występujący aktor Piotr Rutkowski przez pewien okres był członkiem kolegium. Szatę graficzną stworzył Maciej Stanke. W Radzie Programowej był wcześniej Mirosław Janowski, były przewodniczący Rady Miejskiej. Redaktor naczelny przypomniał niektóre tematy przewodnie opisane w „Kwartalniku Chojnickim”. – Jestem dumny z tego, że przez te 10 lat zachowaliśmy ciągłość numerów – mówił. Jest to istotne dlatego, że z chojnickiego rynku prasowego zniknął niedawno tygodnik „Czas Chojnic”.

Wiceburmistrz Adam Kopczyński przyznał, że dopiero z perspektywy czasu można oceniać wartość publikowanych artykułów. Podał przykład tekstu z pierwszego numeru o planowanym w Chojnicach Centrum Inicjatyw i Prezentacji Kultur Balturium, którego jednak nie udało się zrealizować. Mówił także o tym, że obecnie są ciężkie czasy dla prasy i obiecał, że miasto dołoży starań, żeby „Kwartalnik” nadal był wydawany. Pani dyrektor kończąc część wspomnieniową spotkania, podziękowała także czytelnikom pisma, którzy przez te 10 lat zawsze chętnie po nie sięgają. Poprosiła redaktora naczelnego o omówienie zawartości 41 numeru.

Tematem przewodnim tym razem są zwierzęta w Chojnicach i można przeczytać o hodowli samojedów Ewy Kwiatkowskiej, o zoofizjoterapii prowadzonej przez Alicję Łobocką, o miłośniczce kotów Bogumile Gierszewskiej-Dorawie oraz o hodowli owczarków niemieckich Waldemara Spichalskiego. Dział Kronika chojnicka obfituje w relacje z wydarzeń kulturalnych, które odbywały się od lipca do września w naszym mieście. Są także teksty o rewitalizacji Dzielnicy Dworcowej i działającej tam świetlicy dla dzieci i seniorów, o relokacji uchodźców z Ukrainy do Emsdetten, o odnowieniu witaczy wykonanych w połowie lat 70. przez Norberta Jażdżewskiego oraz o rocznicy szarży pod Krojantami. Na trzy pytania tym razem odpowiadał lekarz weterynarii Wojciech Kreft. W dziale Z dziejów miasta można przeczytać o tym, że w Dolinie Śmierci zginęli warszawscy powstańcy i że 250 lat temu powstał powiat chojnicki. Jest także wspomnienie o ks. Stanisławie Hoffmannie. Numer zamykają teksty o tucholskiej Koślince oraz rozmowa z muzykiem Jakubem Słubikiem.

Po zaprezentowaniu artykułów opublikowanych w 41. numerze głos mogli zabrać autorzy, którzy opowiedzieli więcej o opisanych wydarzeniach i zachęcili do lektury. Ostatnim akcentem jubileuszowego spotkania była degustacja tortu udekorowanego jak okładka „Kwartalnika Chojnickiego”. Krojenie tortu rozpoczęli wiceburmistrz Adam Kopczyński i dyrektor Anna Lipińska.

MBP w Chojnicach

Tagi: