Członkowie CIS Męcikał grają role partyzantów z Gryfa Pomorskiego

Dodane: 2022-11-05

Wiosną przyszłego roku na ekrany wejdzie kolejny film historyczny powstały w okolicach Męcikała w gminie Brusy. „Pałac”, bo taki tytuł będzie nosiła ta produkcja, to opowieść o tragicznej w skutkach akcji, która miała miejsce w okolicznych lasach pod koniec II wojny światowej. Wśród aktorów są także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” w Męcikale.
Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach z marca 1944 roku. Wówczas to jeden z partyzantów Gryfa Pomorskiego wyjawia Niemcom stanowisko, w którym ukryty jest bunkier jego współtowarzyszy. W strzelaninie giną prawie wszyscy.
- Trzy osoby z naszego stowarzyszenia grają postacie partyzantów, pozostali uzupełniają plan filmowy grając rolę Niemców. Niestety, takie role też odgrywamy, bowiem posiadamy w swoich zasobach niemieckie mundury, co jest bardzo doceniane w filmie – opowiada Wojciech Derewiecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” w Męcikale.
Film kręcony jest w lasach w okolicach Męcikała. Na jego potrzeby zrekonstruowano bunkier, na wzór tego, w którym kiedyś mieściła się siedziba komendy powiatowej miejscowego ruchu oporu.
- Film ma pokazać działalność Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf” oddziału „Cis”, cały oddział, który składał się wówczas z 11 osób, sposób funkcjonowania tego oddziału, jego organizacja i okoliczności w jakich bunkier został zdekonspirowany, w efekcie czego doszło do tragedii – dodaje Derewiecki.
Zdjęcia do filmu kręcone są w weekendy. Prace na tym etapie produkcji mają potrwać do końca roku. Cały film powinien być gotowy w marcu.
To nie pierwsza produkcja, która powstała w lasach w okolicach Męcikała. Wcześniej podobny obraz, zatytułowany „Zielony Pałac”, kręcony był tam w 2012 roku. Obecnie w pobliżu wsi powstaje także film „Dziadek Wermachtu”. Członkowie stowarzyszenia „Cis”, jako aktorzy, wystąpili też w sześciu filmach historycznych. Jednym z nich jest „Fabryka wielkich mistrzów” w reż. Dariusza Grzeszczyka. Opowiada on o Żydach z białostockiego getta zajmujących się kopiowaniem obrazów na polecenie niemieckich oficerów. Film ten był wyświetlany do tej pory za granicą. Jego polska premiera ma się odbyć 18 listopada w Brusach.
 
Tagi: